جستجو 
استان ها
سایر خدمات

 RSS 

 RSS 2.0
 ATOM 3.0
 WAP
 OPML
 HTML

[نسخهء متنی]
[نسخه موبایل]
آمار بازدیدها
میهمان بر خط:   49    
عضو بر خط:   0    
امروز:   13716    
دیروز:   39006    
مجموعا:   16041777    

 معرفی روستاها  | مازندران  
 شماره مطلب: 15480 | 11:11 یک شنبه 30 مرداد 1390                                                                                                                 
روستاي قره تپه/بهشهر/مازندران
روستای قره تپه از توابع شهرستان بهشهر از استان مازندران می باشد.
این روستا از نظر موقعیت جغرافیایی در سیزده کیلومتری شمال غرب بهشهر و اولین روستای در مسیر جاده بهشهر به دریا بعد از شهرک صنعتی بهشهر قرارگرفته است. مساحت کلی روستا با احتساب زمینهای مزروعی و مراتع به ۶۰۰۰ هکتار میرسد.

روستای قره تپه از توابع شهرستان بهشهر از استان مازندران می باشد.

روستای قره تپه از نظر موقعیت جغرافیایی در سیزده کیلومتری شمال غرب بهشهر و اولین روستای در مسیر جاده بهشهر به دریا بعد از شهرک صنعتی بهشهر قرارگرفته است. مساحت کلی روستا با احتساب زمینهای مزروعی و مراتع به ۶۰۰۰ هکتار میرسد.

لازم به ذکر است که زمینهای زراعی این روستا از سمت شمال به شبه جزیره میانکاله منتهی می شود و دارای چشم انداز بسیار زیبایی ست و همچنین  محل آمد و شد پرندگان زیبایی چون غاز و قو و اردک صحرایی و غیره هم هست که به شکارگاه شکارچیان روستا نیز تبدیل شده و بعضا مقداری از هزینه های زندگی خود را از شکار و فروش پرندگان و ماهیان صید شده تامین می کنند.

این روستا از سمت غرب به زمینهای زراعی روستای حسین آباد و از جنوب به  زمینهای زراعی روستای گرجی محله و کوهستان و رستم کلا منتهی می شود .

در مرکزیت روستا تپه ای قرار دارد که حسینیه شهداء بر رویش احداث گردیده و مشرف به کل محل است و همانند نگینی قره تپه را از دیگر روستاهها متمایز کرده است. و همچنین دارای دو قبرستان است که یکی در قسمت گیلک محله قرار گرفته که آرامگاه ده تن از آلاله های گلگون کفن روستا در آن است و همچنین  محل دفن اهالی شیعه و بعضا سنی و قبرستان دیگر در فاصله تقریبا دو کیلو متری روستا به سمت روستای گرجی محله است که در آنجا نیز آرامگاه سید بزرگواری به نام (سیدآقا) است.

 شغل مردم روستا:

شغل غالب مردم روستا کشاورزی بوده و با توجه به شرایط خاص آب و خاک منطقه محصولاتی چون پنبه گندم جو کلزا آفتابگردان  هندوانه خربزه کشت می شود . و عده ای هم علاوه بر کشاورزی به شغل شریف دامداری هم اشتغال دارند.

البته ناگفته نماند که تعداد زیادی از افراد هم روستایی دارای تحصیلات عالیه بوده و در ادارات و نهادهای مختلف از جمله آموزش و پرورش - اداره ثبت و احوال - اداره ثبت اسناد - اداره تامین اجتماعی - شهرداری - اداره برق - نیروگاه تولید برق - اداره جهاد کشاورزی - سپاه پاسداران - اداره راه و ترابری - بانک ها - بندر امیر آباد - کارخانه کشتی سازی - اداره راه آهن - شرکت گاز - کمیته امداد امام - بنیاد جانبازان و ایثارگران - بنیاد شهید -  نیروهای نظامی و انتظامی - شرکت نفت و مشغول به کار هستند.

و همچنین بعضا به شغلهای مهندسی  و بعضا کارگری در غالب شرکتهای خصوصی و پیمانکاری وغیره مشغول هستند که این نفرات از نقاط قوت روستا محسوب می شوند .

جغرافیای مردمی :

مطلب قابل ملاحظه اینکه در این روستا جمعیتی بالغ بر ۲۰۰۰نفر با حدود ۵۵۰ خانوار جمعیت زندگی می کنند که مذهب ۳۵ درصد روستا شیعه بوده و مابقی از برادران اهل تسنن هستند . که مصداق  برابری و برادری و اتحاد را می توان در این روستا به وضوح مشاهده کرد . به طوری هر دو فرقه به راحتی پیمان خویشاوندی را با ازدواج دختران و پسرانشان با یکدیگر بوجود می آورند و به اصول و عقاید همدیگر احترام می گذارند.

و در حالت کلی این روستا از دو محله به نامهای ۱- گیلک محله (شیعه نشین) و ۲- آغون محله (سنی نشین) تشکیل شده و در مجموع اهالی این روستا از چهار طایفه به نامهای یاد شده در ذیل هستند:

۱-  گیلک (شیعه): که شامل اقوام سهرابی گیلک امامی ها ابراهیمی خورشیدی نوری یعقوبی است. 

۲ - ناصری (سنی): که شامل اقوام افغانَ افغانژادَ ناصری ناصریان است. 

۳ - کابلی (بعضی شیعه و بعضی سنی(

۴-  سلیمانی (سنی ): که شامل اقوام اعظمی سلیمانی خاکزاد است . 

مرزی که دو محله گیلک محله و آغون محله را از هم جدا می کند رودخانه ای است که آب آبیاری مزارع را تامین می کند.  

منبع: وبلاگ روستای قره تپه
ثبت کننده: 70

                                                                                                               
 نظرات در مورد این متن 
* نام

* پست الکترونیکی
 ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
* نظر

  [فراخوانی مجدد تصویر]
 محتوای تصویر را تایپ کنید مطالب مرتبط 
                                                                                                                
روستاي ايمن آباد و کروکلا/بابل/مازندران
روستای ایمن آبادوکروکلا با بیش از چهارصد سال قدمت تاریخی، در دهستان کاری پی از بخش لاله آباد شهرستان بابل در استان مازندران واقع شده است. فاصله روستا تا شهرستان بابل 12کیلومتر می باشد. روستا در منطقه دشتی قرار دارد و محصول برنج کشاورزانش در نوع خود از مرغوبیت منحصر به فردی برخوردار است.
16:49 سه شنبه 02 مهر 1392
روستاي شهيدآباد/بهشهر/مازندران
روستای شهیدآباد از توابع بخش مرکزی شهرستان بهشهر در طول جغرافیایی 53 درجه و 29 دقیقه و عرض جغرافیایی 36 درجه و 42 دقیقه و در فاصله یک کیلومتری غرب بهشهر واقع شده است. این روستا از طرف شمال با روستای قره تپه و اراضی کشاورزی روستا، از طرف جنوب با کوههای سلسله جبال البرز و از طرف شرق به شهرستان بهشهر و از طرف غرب به روستای کوهستان متصل می باشد. این روستا دارای 1200 خانوار و جمیعتی بالغ بر 4357 نفر است که 2954 نفر آنان مرد و 1403 نفر زن می باشند.
09:37 چهارشنبه 30 آذر 1390
روستاي نيچکوه/نوشهر/مازندران
روستای نیچکوه یکی از زیباترین روستاهای بخش کجور می باشد که از شمال به جنگل ترمک و لیمن کوه (مرز روستای گیل کلا یکی از روستاهای بخش کجور) از جنوب به گردونه تاریک نو (مرز روستای میناک یکی از روستاهای بخش ییلاقی نور) از مشرق به کوه دردنگ و دایجک و از مغرب به اس.پی.او(سپیدآب) ختم می شود
09:10 دوشنبه 07 شهریور 1390
روستاي نسن/ نور/مازندران
روستای نسن نور روستایی از توابع اوز رود، بخش بلده، شهرستان نور، استان مازندران است. این روستا در جنوب مازندران، جنوب غربی شهرستان نور و شمال استان تهران واقع شده است و خط مرزی دو استان را می سازد.
09:25 سه شنبه 01 شهریور 1390
روستاي ميدانک/ساري/مازندران
میدانک که از روستا های دهستان اجارستاق می باشد در ۴۵ کیلومتری جنوب شهرستان ساری واقع شده است این روستا مدتی جز بخش چهاردانگه، دودانگه و سپس بخش مرکزی ساری بود و در تقسیمات جدید به بخش کلیجانرستاق علیا ملحق شده است. این روستا در منطقه اجارستاق واقع است که با خود اجارستاق ۶۰۰ یا ۷۰۰ متر فاصله بیشتر ندارد.
09:16 سه شنبه 01 شهریور 1390
                                                                                                               

فهرست قیمت نهاده ها
جهت استفاده از ابزارک قیمت نهاده ها در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

اوقات شرعی
جهت استفاده از ابزارک اوقات شرعی در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

سایر خدماتتمامی حقوق محفوظ است. انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
info@roostanews.ir

ثبت در لینکهای شخصی
بارگذاری شده در 0.71 ثانیه