در حال بارگذاری ...
 • طرح ترسیب کربن در ۶ روستای مهاباد اجرا می شود

  رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد گفت: طرح ترسیب کربن (ذخیره کربن موجود در هوا در خاک و گیاهان) در ۶ روستای این شهرستان که در حوضه دریاچه ارومیه قرار دارند، اجرا می شود.

  مجید پاتو در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت: این طرح با اعتبار بیش از ۳۰۰ میلیون ریال در روستاهای «داشخانە»، «قزلقوپی»، «کهنە دە»، «گردە یعقوب»، «کوسە کهریز» و «قرە قشلاق» در بخش مرکزی این شهرستان اجرا می شود.

  وی اضافه کرد: برای اجرای این پروژه ۲ تسهیل گر انتخاب شده تا با همکاری جوامع محلی در زمینه ایجاد اشتغال جایگزین مانند توسعه صنایع دستی و ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی خرد در مناطق روستایی، از میزان فشار بر منابع طبیعی و مراتع این روستاها بکاهد.

  وی با اشاره به اینکه ماهیت اجرای این پروژه زیست محیطی برای کاهش و کنترل آلودگی های ناشی از افزایش دی اکسید کربن جو با ترسیب کربن «carbon sequestration» یا به عبارتی رسوب کربن در خاک و اندام های گیاهی است، افزود: این کار از طریق آگاه سازی، توانمندسازی و مشارکت جوامع محلی در امر حفظ، احیا، توسعه و بهره برداری از عرصه های منابع طبیعی و همکاری و همراهی روستاییان در راستای اجرای توسعه پایدار روستایی صورت می گیرد.

  وی اضافه کرد: کاهش سطح فقر و محرومیت، کاهش مهاجرت و برگشت مهاجران به روستاها، اشتغال زایی، کاهش میزان بیابانی شدن با اجرای طرح های نهال کاری و منابع طبیعی، توانمندسازی و افزایش مشارکت جوامع محلی، توسعه در بخش های زیرساختی و طبیعی با مشارکت مردم و ارتقای سرمایه اجتماعی و انسانی را از دیگر اهداف این طرح است.

  وی با اشاره به اینکه در مهاباد مازاد دام به چرا وجود دارد، گفت: در این شهرستان ۱۷۰ هزار راس دام مجاز به استفاده از مراتع هستند درحالی که هم اکنون سه برابر این مقدار دام در این شهرستان وجود دارد.

  رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد افزود: بیش از پنج هزار بهره بردار در مراتع مهاباد مشغول فعالیت هستند که سالانه بیش از ۸۰ هزار تن علوفه را از این مراتع برداشت می کنند.

  مشاور پروژه ترسیب کربن در مهاباد نیز گفت: این طرح در کشورمان سابقه بیش از یک دهه دارد و برای نخستین بار به عنوان پایلوت در شهرستان بیرجند در استان خراستان جنوبی اجرا شد و نتایج بسیار خوبی در مشارکت جوامع محلی برای حفظ و احیای منابع طبیعی و مقابله با ایجاد ریزگردها حاصل شد.

  سیدمهدی مجتهدی افزود: این طرح هم اکنون در بیش از ۲۰ استان کشور و با هدف مشارکت دادن جوامع محلی در حفاظت مراتع و کمک به احیای جنگل ها و مراتع در حال اجراست و نقش مهمی در بسیج اجتماعی ایفا کرده است.

  وی اضافه کرد: مشارکت دادن زنان روستایی در قالب ایجاد صندوق خرد زنان و توسعه تعداد روستاهایی که در این پروژه همکاری می کنند از دیگر برنامه های تسهیل گران در اجرای این طرح است.

  وی اظهار داشت: در صورتی که پروژه ترسیب کربن در این ۶ روستا با موفقیت اجرایی شود در دیگر روستاها و شهرستان های بالادست دریاچه ارومیه که نقش مهمی در تامین آب این دریاچه ایفا می کنند، اجرا می شود.

  طرح ترسیب کربن به روند ذخیره کربن موجود در هوا، در خاک و گیاهان گفته می شود که هدف نهایی آن ارائه یک الگوی اقتصادی برای رسوب دادن کربن در جو و کاهش گازهای گلخانه ای است.

  دی ­اکسیدکربن عمده ­ترین گاز گلخانه ­ای است که فعالیت ­های انسانی، غلظت آن را در اتمسفر افزایش داده است؛ ترسیب کربن در پوشش درختی، گیاهی و خاک ­های تحت آن ساده ­ترین و به لحاظ اقتصادی عملیا­تی ترین راهکار ممکن جهت کاهش کربن اتمسفری محسوب می ­شود.

  هدف نهایی این طرح، ارائه یک الگوی اجتماعی- اقتصادی برای رسوب کربن در جو است که با رویکرد محیط زیستی شروع می شود و با بررسی ظرفیت های اکولوژیکی ادامه پیدا می کند.

  در شهرستان مهاباد بیش از ۱۹۷ هزار هکتار مرتع وجود دارد که ۵۰ هزار هکتار آن مراتع درجه یک با پوشش مناسب، ۷۰ هزار هکتار مراتع درجه ۲ با پوشش متوسط و بقیه مراتع درجه سه با پوشش ضعیف است.

  مهاباد در جنوب آذربایجان غربی واقع شده است.