در حال بارگذاری ...
 • اقدامات تعاون روستایی برای توسعه و صادرات محصولات کشاورزی گیلان

  مدیر تعاون روستایی گیلان با اشاره به زیان دهی این تشکیلات درگذشته گفت: با اصلاح ساختارها در بخش های مختلف علاوه بر تأمین نهاده ها و خرید تضمینی محصولات تولیدشده اقداماتی را در دست اقدام داریم که می تواند صادرات محصولات کشاورزی استان را توسعه دهد.

  رامین گیلانشاهی در گفت وگو با خبرنگار ما با اشاره به اهمیت کشاورزی و لزوم قوی کردن بنیه آن اظهار کرد: با عنایت به کاهش شدید قیمت نفت و درنتیجه کاهش درآمدهای ارزی کشور و در پی آن شرایط سخت پسا کرونا، تولیدات کشاورزی می تواند نقش بسیار مؤثر و تعیین کننده ای در اقتصاد کشور و همچنین استان گیلان داشته باشد که نیازمند توانمندسازی و توسعه زیرساخت های موجود در شبکه تعاون روستایی استان است.

  وی با اشاره به ضعف عملکرد شبکه اتحادیه های تعاونی روستایی افزود: شبکه اتحادیه ها و تعاونی های روستایی گیلان در بسیاری از موارد به واسطه سوء مدیریت ها، سلطه جویی و سوءاستفاده تعداد محدودی از افراد طی سالیان اخیر، غالباً غیرفعال و زیان ده بوده اند.

  مدیر تعاون روستایی استان گیلان با بیان اینکه تحقق جهش تولید نیازمند ساماندهی شبکه های تولید تا توزیع است، گفت: تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر رونق و جهش تولید، اقتصادی و اجرای سیاست های اقتصادی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، مبنی بر تجارت بین شبکه، خارج شبکه، فروش اینترنتی و تجارت بین المللی، مستلزم ساماندهی شبکه تحت پوشش است.

  گیلانشاهی با بیان اینکه در جهت تحقق جهش تولید تعاون روستایی با انجام حسابرسی دقیق تشکل ها، نقاط ضعف و قوت شناسایی شده است، تصریح کرد: در این راستا تعداد ۱۲۰ شرکت تعاونی غیرفعال که فقط موجب زیان شبکه بودند، منجیل، مجامع عمومی و انتخابات به منظور توانمندسازی ارکان تشکل ها به صورت قانونمند برگزار، از زیرساخت های شبکه در جهت توسعه تولید و تجارت داخلی و خارجی به کارگیری و برای ایجاد زنجیره ارزش افزوده در محصولات استراتژیک استان نظیر چای، برنج، شیر و سایر برنامه ریزی مدونی انجام شده است.

  وی با اشاره به دستاوردهای تعاون روستایی گیلان پس از اصلاح ساختارهای تعاونی های روستایی، بیان کرد: اتحادیه چای کاران علاوه بر جبران زیان گذشته به سوددهی قابل توجهی در سال ۹۸ رسید و در سال جاری نیز با برند سازی و ایجاد کارگاه بسته بندی انواع چای، مرکز عرضه مستقیم و ارسال به سراسر کشور، زنجیره ارزش افزوده را در محصول چای ایجاد کرده است.

  مدیر تعاون روستایی استان گیلان با اشاره به دستاوردهای تعاون روستایی در حوزه دام، افزود: اتحادیه دامداران استان در یک سال اخیر ضمن اخذ کارت بازرگانی، قرار داد واردات ۵۵۰ هزار تن جو و ذرت از کشور روسیه منعقد کرده و در فاز اول ثبت سفارش و مجوز واردات هفت هزار تن جو و ذرت را اخذ کرده که به زودی پس از اخذ ارز موردنیاز وارد خواهد شد.

  گیلانشاهی با اشاره به ایجاد افزوده شیر با خرید یک واحد لبنیات گفت: اتحادیه دامداران استان با بهینه سازی دو واحد کارخانجات خوراک دام موجود و همچنین توسعه و بهینه سازی مراکز جمع آوری شیر استان به تعداد ۷۳ واحد، اقدام به خرید یک واحد کارخانه لبنیات کرده که بدین ترتیب زنجیره ارزش افزوده شیر ایجادشده است.

  وی با اشاره به اقدامات تعاون روستایی در حوزه تولید بذر گواهی شده و توزیع آن در بین کشاورزان، بیان کرد: اتحادیه تعاون روستایی استان با به کارگیری و توسعه زیرساخت ها در سال ۹۸ حدود ۷۰۰ تن بذر گواهی شده برنج تولید کرد و در سال جاری نیز طی برنامه ریزی به عمل آمده، به زودی هزار و ۲۰۰ بذر گواهی شده تولید خواهد کرد.

  مدیر تعاون روستایی استان گیلان با اشاره به بسته بندی برنج در گیلان و ارزش آفرینی این محصول استراتژیک در زنجیره تولید، گفت: اتحادیه تعاون روستایی استان با ثبت برند، وجود کارخانه شالی کوبی، کارگاه بسته بندی برنج و نیز مراکز فروش در سطح شهرستان ها، تاکنون ۱۰۰ تن برنج بسته بندی تولید و عرضه کرده و به زودی زنجیره ارزش افزوده برنج به ثبت می رسد.

  گیلانشاهی به خرید پیله تر ابریشم از سوی تعاون روستایی در گیلان برای نخستین بار اشاره کرد و افزود: با پیگیری مدیریت استان و تخصص ۸۰ میلیارد ریال اعتبار برای خرید توافقی پیله تر ابریشم از نوغان داران استان، از تیرماه جاری، برای اولین بار انجام شده است.

  مدیر تعاون روستایی استان گیلان با اشاره به برنامه های در دست اقدام این تشکیلات در آینده گفت: راه اندازی مراکز عرضه مستقیم محصولات کشاورزی استان در یک ماه آینده، اخذ مجوز ایجاد و راه اندازی پایانه صادرات استان محصولات کشاورزی، توسعه اتحادیه تعاون روستایی، تجهیز و بهینه سازی کشتارگاه طیور اتحادیه مرغداران و ایجاد زنجیره ارزش افزوده مرغ از برنامه های این تعاونی است.

  وی ایجاد شبکه صادرات مستقیم و توزیع مویرگی محصولات کشاورزی در کشور روسیه توسط اتحادیه تعاون روستایی استان با همکاری اتاق بازرگانی ایران روسیه را از دیگر برنامه های تعاون روستایی گیلان برشمرد و افزود: تأمین ماشین آلات کشاورزی کاشت، داشت و برداشت برنج توسط اتحادیه استان برای خدمات رسانی بهینه به اعضای تحت پوشش، در کلیه شهرستان ها و همچنین واردات، تولید و عرضه کودهای شیمیایی موردنیاز کشاورزان با مشارکت کارخانجات بومی استان از برنامه هایی است که تعاون روستایی گیلان برای رسیدن به آن ها برنامه ریزی کرده است.

  گیلانشاهی با اشاره به اقدامات شاخص انجام شده در شبکه اتحادیه ها و شرکت های تعاونی روستایی استان گیلان در  ۱۲ ماه سال گذشته خاطر نشان کرد: خرید تضمینی مباشرتی برگ سبز چای به میزان دو هزار و ۴۳ تن و به ارزش ۵۴ هزار و ۳۶۶ میلیون ریال، خرید تضمینی مباشرتی گندم به میزان ۲۵۴ تن و به ارزش چهار هزار و ۳۲۸ میلیون ریال و خرید توافقی پیله تر ابریشم به مقدار ۹ تن و به ارزش ۶ هزار و ۶۳۱ میلیون ریال گزیده ای از این اقدامات بوده است.

  مدیر تعاون روستایی استان گیلان کل ارزش خریدوفروش توافقی ۱۲ ماه ۹۸ را  ۱۸۹ هزار و ۲۲۲ تن و به ارزش سه هزار و ۳۲۶ میلیارد ریال دانست و گفت: این اقلام که شامل گوشت مرغ، شیر، محصولات کشاورزی و نهاده های دامی، توزیع آرد روستایی به میزان ۱۴۱ هزار و ۴۰۵ تن و به ارزش ۹۴۷ میلیارد ریال، توزیع سوخت به میزان ۱۱ هزار و ۵۰۰ لیتر، توزیع میوه ایام پایان سال ۹۷ به میزان یک هزار و ۱۵۰ تن و توزیع شکر طرح تنظیم بازار به میزان دو هزار و ۹۷۰ تن ازجمله اقدامات تعاون روستایی گیلان در طول سال گذشته بوده است.