در حال بارگذاری ...
 • تعویض چاه آب روستای بهرام آباد به دلیل وجود نیترات

  مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی چهارمحال و بختیاری با اشاره به عدم اجرای پروژه بن بروجن که آب ۱۴ روستا از آن تامین می شود، گفت: روستاهای دشت شهرکرد مانند بهرام آباد، کاکلک و پیر بلوط به مشکل بر می خورند که ما در روستای بهرام آباد چاه آب شرکت را با چاه آب کشاورزی به دلیل مشکل نیترات عوض کردیم.

  سهراب بهرامی در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: ما ۷۵۰ روستا در استان داریم که از این تعداد ۶۱۲ روستا دارای شبکه آب رسانی هستند و برای ۵۰۵ روستا قبض صادر می شود.

  مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان چهارمحال و بختیاری ادامه داد: روستاهایی که شبکه آب رسانی ندارند زیر ۲۰ خانوار هستند و شرکت آب و فاضلاب روستایی تامین آب روستاهای بالای ۲۰ خانوار را انجام می دهد و سایر روستاها به طور سیار آبرسانی می شوند که اولویت با روستاهای بالای ۲۰ خانوار است.

  وی اظهار داشت: برای تامین آب این روستاها ۲۸۳ منبع تامین آب داریم که ۱۷۵ منبع ما چاه آب است و به صورت حجمی تقریبا ۸۰ درصد منبع تامین آب روستا از آب های زیر زمینی یا چاه ها هستند که کمبود بارش و شیوع بیماری کرونا منابع آب زیرزمینی را تحت شعاع خود قرار داده است.

  بهرامی با بیان اینکه شاخص بهره مندی آب در کل کشور ۷۶/۶ است، بیان کرد: این شاخص در استان ما ۷۸/۸ است که نسبت به شاخص کشوری بیشتر است.

  مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان با اشاره به اینکه در حال حاضر ۴۰ روستا به طور سیار آب رسانی می شوند، گفت: این روستاها دارای جمعیت بالای ۲۰ خانوار هستند و شبکه آب رسانی هم دارند اما منبع تامین آب آن ها که چشمه بوده خشک شده است و با وضعیت بار ش های امسال که نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد کمبود بارش داشتیم قطعا تعداد این روستاها امسال بیشتر خواهد شد.

  وی اضافه کرد: ضرورت صرفه جویی در مصرف آب در بخش روستایی وجود دارد چراکه با کمبود بارش ها کمبود منابع آب زیر زمینی ما جبران نشده است.

  بهرامی ارزش آب شرب را که قابل جایگزین شدن با هیچ چیزی نیست مهم دانست وافزود: لزوم صرفه جویی مضاعف در مصرف آب وجود دارد که در زمینه صرفه جویی فعالیت هایی از قبیل فرستادن کارشناس به مدارس در سال های گذشته و آموزش اصولی و رعایت صرفه جویی و آموزش الگوی مصرف به مردم انجام شده است.

  مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان ادامه داد: امسال باتوجه به شرایط موجود این آموزش ها انجام نشد و باید مردم در این امر مراعات کنند.

  بهرامی یادآور شد: در صورت صرفه جویی نکردن مردم در مصرف آب احتمال نوبت بندی در روستاها وجود دارد که بیشترین مشکل آب در شهرستان لردگان است.

  مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان با اشاره به عدم اجرای پروژه بن بروجن که ۱۴ روستا از آن تامین آب می شوند، گفت: روستاهای دشت شهرکرد مانند بهرام آباد، کاکلک و پیر بلوط به مشکل بر می خورند که ما در روستای بهرام آباد چاه آب شرکت را با چاه آب کشاورزی به دلیل مشکل نیترات عوض کردیم.