در حال بارگذاری ...
 • طرح روستای سالم در البرز به اجرا درآمد

  معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری البرز گفت: با هدف استفاده از پتانسیل های روستایی طرح روستای سالم در این استان به اجرا در آمد.

  نور محمد فردی در نشست کارگروه اجتماعی، فرهنگی، سلامت و خانواده افزود: امرار معیشت پایدار در سطح روستا، توانمند سازی جوامع  از دیگر اهداف اجرای این طرح به شمار می رود.

  وی ادامه داد: مشارکت مردم  اساس این طرح است و  مجموعه ای از کارهایی که مرتبط به بحث سلامت و بهداشت محیط بوده در روستاهای سالم انجام و بر زیبا سازی و توانمند سازی آن تاکید می شود.

  معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری البرز گفت: از سوی دیگر براساس قانون برنامه  ششم توسعه که تا پایان سال ۱۴۰۰ به اهتمام می رسد تمام دستگاهها مرتبط وظیفه دارند طبق ماده ۸۰ قانون برنامه ریزی و اقدام کنند  تا آسیب های اجتماعی با اولویت اعتیاد، طلاق، حاشیه نشینی، کودکان کار، مفاسد اخلاقی در انتهای برنامه به ۲۵ درصد میزان کنونی کاهش یابد.

  فردی تاکید کرد: بنابراین بنابراین دستگاهها موظفند برابر قانون نسبت  به این مهم اقدام کنند.

  وی افزود: اعتبارات از محل تملک دارایی ها و هزینه ها به ادارات مرتبط از جمله ؛ بهزیستی ، فنی حرفه ای ، دانشگاه علوم پزشکی، بسیج، شهرداری ها، کتابخانه ها و دفاتر تسهیل گری تخصیص داده شده که باید هزینه ها طبق قانون توسط دستگاههای مرتبط انجام می گیرد.

  فردی گفت: در هر صورت مسایل پیگیری برنامه ریزی نظارت بر مسایل اجتماعی و فرهنگی حایز اهمیت می باشد و باید در این زمینه با توجه به وضعیت استان برنامه ریزی لازم با توجه به مناطق حاشیه نشینی انجام شود. 

  وی یاد آور شد: بسط و توسعه نقش مردم و سازمان های مردم نهاد در حوزه مشارکت های گروهی برای جلب مشارکت بیشتر در تامین مشکلات جامعه هدف اهتمام لازم صورت گیرد.

  معاون سیاسی امنیتی اجتماعی استانداری البرز گفت: شناسایی نقاط آسیب خیز و بحران زای اجتماعی در بافت شهری و تمرکز بخشیدن به حمایت های اجتماعی خدمات بهداشتی، درمانی مددکاری مشاوره حقوقی اجتماعی و برنامه اشتغال حمایت شده با اعمال راهبرد همکاری بین بخشی و سامانه مدیریت آسیب های اجتماعی در مناطق مورد توجه قرار گیرد.

  وی  در ادامه به مدیریت و ارتقای کیفیت زندگی در سکونتگاههای غیر رسمی تاکید کرد، افزود: بهبود زندگی سکونتگاههای غیر رسمی و ترویج مهاجرت معکوس از طریق آمایش سرزمین ، توزیع مناسب جمعیت و جلوگیری از تشدید آسیب های اجتماعی در این مناطق و سکونت ها مورد توجه قرار گیرد.

  فردی بر  اجرای حمایت از زنان سرپرست خانوار و تهیه طرح توانمند سازی زنان سرپرست خانوار طبق قوانین مصوبات شورای اجتماعی تا پایان اجرای قانون برنامه با همکاری دستگاههای ذی ربط تعاون رفاه اجتماعی سایر نهادها ذی ربط تاکید کرد.

  معاون استاندار البرز اضافه کرد: براساس قانون برنامه ششم توسعه، مدد جویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) از پرداخت هزینه های صدور پرداخت ساختمانی، عوارض شهرداری و دهیاری و هزینه های انشعابات آب، فاضلاب و برق و گاز برای واحدهای مسکونی اختصاص یافته به آنان بر اساس الگوی مصرف فقط برای یک بار معاف هستند. 

    وی افزود: برنامه ریزی لازم برای تامین هزینه های انشعاب آب و فاضلاب برق و گاز برای واحدهای مسکونی بر اساس الگوی مصرف فقط برای یکبار توسط دستگاههای ذی ربط کمیته امداد خمینی،  سازمان بهزیستی و خیرین مسکن ساز برای افراد تحت پوشش نهادها و سازمان های حمایتی اقدام کنند. 

  معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری البرز در ادامه سخنان خود در خصوص تصویب سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده استان، اظهار امیدواری کرد: اجرای این سند بتواند در ارتقای وضعیت و جایگاه زنان در جامعه، تحکیم بنیان خانواده، شرایط حضور بیشتر زنان در فعالیت های سیاسی اجتماعی و فرهنگی موثر واقع شود.  

  فردی  تاکید کرد: در اجرایی شدن سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده استان،  ضروری است وظایف دستگاه های اجرایی بطور کامل مشخص و دستگاه های نظارتی نیز در اجرای مصوبات آن نظارت ویژه داشته باشند.

  وی افزود: در دولت دوازدهم تلاش شده از ظرفیت و توانمندی بانوان استفاده بیشتری شود که در این راستا استان البرز در بین ۳۱ استان رتبه پنجم کشوری را به خود اختصاص داده است.