در حال بارگذاری ...
 • کمک های بلاعوض و وام کم بهره به اماکن دامی روستاییان تعلق می گیرد

  معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی آدربایجان شرقی با بیان این که دولت در خصوص خسارت اماکن و واحدهای دامی مصوباتی اعلام کرده است، گفت: کمک های بلاعوض و وام کم بهره به اماکن دامی روستاییان تعلق می گیرد و همچنین مبلغی برای جبران خسارت احشام تلف شده ی دام سبک و سنگین به صورت جداگانه توسط دولت مصوب شده است.

  حبیب شریفیان در گفت وگو با خبرنگار ما، با بیان این که خسارت وارده ناشی از زلزله به واحدهای دامی مناطق زلزله زده میانه و سراب افزایش یافته است، گفت: تاکنون به بیش از ۷۰۰ واحد دامی در مناطق زلزله زده، خسارت وارد شده است.

  وی ادامه داد: با توجه به تدوام و وقوع پس لرزه ها در مناطق زلزله زده، خسارت وارده به واحدهای دامی افزایش یافته است.

  وی افزود: اگر زلزله ای با شدت چهار یا پنج ریشتری در این مناطق رخ دهد قطعا آمار خسارت وارده به واحدهای دامی افزایش خواهد یافت.

  شریفیان با بیان این که تاکنون ۱۵۰۰ راس دام سبک و سنگین در مناطق زلزله زده ی سراب و میانه تلف شده است، گفت: طبق برآورد و آمار اعلام شده، ۹۰ راس دام سنگین و ۱۵۰ راس دام سبک در روستای ورنکش تلف شده است.

  وی ادامه داد: با توجه به تدوام آوار برداری در مناطق زلزه زده، بی شک آمار احشام تلف شده در این مناطق افزایش خواهد یافت.

  معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی آدربایجان شرقی بیان کرد: با اتمام آواربرداری تمامی لاشه های احشام تلف شده در مناطق زلزله زده به طور کامل جمع آوری و دفن می شوند.

  وی ادامه داد: برخی از واحدهای دامی غیرقابل دسترس بوده و ماشین آلات سنگین نمی توانند به آن ها دسترسی پیدا کنند، قطعا آواربرداری این مناطق زمان بر خواهد بود.

  شریفیان با بیان این که برای جلوگیری از شیوع بیماری براثر لاشه های احشام، ضدعفونی کامل در مناطق زلزله زده انجام شده است، افزود: تمامی اماکن و واحدهای دامی ضدعفونی شده و لاشه هایی که نیز زیر آوار دفن شده اند بعد از آوار برداری به صورت کاملا بهداشتی دفن خواهند شد.