در حال بارگذاری ...
 • کمبود سوخت در ۱۱ روستای پلدختر

  اهالی ۱۱ روستای بخش معمولان پلدختر در آستانه رسیدن فصل سرما با مشکل نبود گاز مایع و نفت مواجه هستند.

  یکی از اهالی روستای طاق عباسعلی پلدختر به خبرنگار ما گفت: از آغاز فصل پاییز و سرما ، متاسفانه اهالی با نبود گاز مایع و نفت مواجه هستند و این موضوع مشکلات عدیده ای برای آنها ایجادکرده است.

  احمد محسنی اظهار داشت: گاز مایع چند ماهی است که در این روستا توزیع نشده و نفت کافی نیز در اختیار روستا قرار نمی گیرد.

  یکی از اهالی روستای بن لار بخش معمولان نیز گفت: متاسفانه هر سال در فصل سرما روستاییان و مردم این منطقه که از لوله کشی گاز محروم هستند، با مشکل کمبود گاز مایع مواجه می شوند و  امسال سوخت مورد نیاز و جایگزین آن یعنی نفت هم به اندازه کافی در اختیار ما قرار نمی گیرد.

  مهتاب عطایی اظهار داشت: اکنون اهالی برای تهیه غذا، گاز وسوخت ندارند و مجبور هستند از چوب جنگل استفاده کنند.

  یکی از اهالی روستای زورانتل نیز گفت: منطقه ما گاز لوله کشی ندارد و ما در فصل سرما برای انجام کارهای روزمره خود نیاز مبرم به سوخت داریم اما متاسفانه با وجود سوز سرما با کمبود گاز مایع و سوخت مواجه هستیم.

  شیرزاد سلیمانی در گفت وگو با خبرنگار ما در پلدختر اظهار داشت: شغل اهالی منطقه، کشاورزی و دامداری است اما نبود سوخت باعث شده فاصله مناطق عشایری و روستایی از شهر را برای دریافت سوخت طی کنند که در شهر نیز کمبود گاز وجود دارد.

  عضو  شورای بخش  معمولان گفت: با گذشت 70 روز از پاییز در منطقه زیودار با حدود پنج هزار نفر جمعیت و ۲ هزار خانوار تنها سه سرویس نفت توزیع شده که به هیچ وجه پاسخگو نیست.

  رحیم محبی در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت: عامل توزیع کننده نفت در منطقه تانکر خود را در سیل فروردین ماه امسال از روستا برده و اکنون اهالی منطقه در این فصل سرما با مشکل تهیه نفت و سوخت مورد نیاز خود مواجه هستند.

  وی افزود: بیش از ۲ ماه و نیم است گاز بوتان مایع به منطقه زیودار نیامده و مردم روستاهای طاق عباسعلی ، دوآب ، لیت بر، زیر انبار ، سرنجه ، بن لار ، زورانتل ، کلک زیودار ، برگلان سوخته ، کلات زیودار و برآفتاب ، برای تهیه سیلندرهای گاز مایع مجبورند به دهستان افرینه و شهر معمولان مراجعه کنند،که مدتی است در این مناطق نیز گاز مایع یافت نمی شود و مردم سخت در مضیقه هستند.

  مدیرعامل تاسیسات سیلندرپرکنی بوتان گاز پلدختر در باره مشکل کمبود سوخت گفت: پالایشگاه آبادان در گذشته روزانه یک سرویس با ۱۸ تا ۲۲ تن گازمایع به شهرستان پلدختر ارسال می کرد، که مدتی است به تعهدات خود عمل نمی کند.

  شمس الدین چاغروند اظهارداشت: از این رو از سه ماه گذشته تاکنون هر ۳ تا ۵ روز یک بار این مقدار گاز مایع به پلدختر حمل می شود.

  وی افزود: سهمیه شهرستا ن پلدختر از این پالایشگاه  ۲۶۰ تن در ماه در گذشته بود که اکنون این میزان به ۱۱۰ تن رسیده که شامل ۱۳ هزارو ۲۰۰ سیلندر است و پاسخگوی نیاز منطقه نیست.

  چاغروند یاداور شد: این موضوع و کاهش حمل مقدار گاز مایع به شهرستان باعث شده شاهدحضور روستاییان و عشایر در شهر پلدختر جهت دریافت سیلندر گاز باشیم.

  فرماندار پلدختر در این باره گفت: جلسه ای  برای رفع کمبود گاز مایع مورد نیاز روستاییان وعشایر شهرستان با حضور مدیرعامل تاسیسات سیلندر پرکنی گاز بوتان در پلدختر برگزار شد و مقرر گردید که به وسیله تانکر سوخت به مناطق مورد نظر ارسال شود.

  حسن رضاییان اظهار داشت: راه دسترسی برخی مناطق عشایری بر اثر سیل فروردین از بین رفته است از این رو برای رساندن سوخت به مردم این روستاها با مشکل مواجه شده ایم که اکنون اعتباری جهت احداث راه  از طریق رودخانه کشکان و تامین سوخت و حمل به این مناطق لحاظ شده است.

  وی تصریح کرد: رویکرد دولت در جهت رفع اساسی مشکل گاز در تمام مناطق روستایی شهرستان، لوله کشی گاز است که این امر نیاز به پروسه زمانی دارد و در دستور کار دولت است.

  رضاییان افزود: با این وجود برای رفع مشکل کنونی اهالی این مناطق، پیگیری هایی از سوی شرکت نفت صورت گرفته تا دغدغه مردم در این زمینه به حداقل ممکن برسد.

  فرماندار پلدختر گفت: در هر صورت نگاه دولت به سوخت فسیلی نیست و گازرسانی پیگیری شده و تشکیلات استانی به این موضوع ورود پیدا کرده، بررسی شده و پروژه گازرسانی به این مناطق از سمت چهارقلعه در نزدیکی روستای بن لار آغاز شده که با مشکل معارض مواجه بود و برطرف شده است.