در حال بارگذاری ...
 • ۲۵۵ روستا در استان اردبیل همچنان در محاصره برف است

  مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان اردبیل گفت: در پی بارش برف در چند روز گذشته ۲۵۵ روستا در این استان همچنان در محاصره برف و کولاک است.

  علی رحمتی در بازدید از جاده  اردبیل - خلخال در گفت و گو با خبرنگار ما، افزود: در پی بارش برف سنگین در ۲ روز اخیر تاکنون راه ارتباطی ۸۰۰ روستا در استان با تلاش شبانه روزی راهداران بازگشایی شده و راه ارتباطی ۲۵۵ روستا همچنان مسدود می باشد.

  وی با اشاره به تلاش راهداران برای بازگشایی راه های ارتباطی استان بیان کرد: راهداران در جاده های کوهستانی و روستایی استان جدال سختی با تندباد و کولاک برف دارند و باد و کولاک شدید باعث بسته شدن راه های روستاها شده و راهداران مجبورند دوباره اقدام به بازگشایی آنها کنند.

  وی اظهارداشت: تمامی راه های اصلی و فرعی استان اردبیل به جز جاده خلخال - اسالم باز است و تردد در آنها جریان دارد.

  او با بیان اینکه در جاده اردبیل - خلخال در محدوده روستای آراللو به علت کولاک شدید برف و یخبندان تردد بدون زنجیرچرخ امکان پذیر نیست، اضافه کرد: همچنین تردد وسایط نقلیه در تمامی راه های کوهستانی و گردنه های استان بدون زنجیرچرخ امکان پذیر نمی باشد.

   مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان اردبیل با تقدیر از همکاری سایر دستگاه های اجرایی استان ادامه داد: در بارش اخیر برف راهداران، پلیس راه و امدادگران هلال احمر به بیش از ۸۰۰ خودروی گرفتار در برف و کولاک امدادرسانی کردند.

  رحمتی همچنین با اشاره به نامساعد بودن شرایط جوی از شهروندان استان خواست تا از سفرهای غیرضروری خودداری و در صورت ضرورت با رعایت سرعت مطمئنه خودروهای خود را به تجهیزات ایمنی از جمله زنجیرچرخ مجهز کنند.

  او گفت: ۲۸۶ دستگاه ماشین آلات راهداری استان با ۴۳۵ نیرو در قالب ۱۱۰ گروه در آماده باش کامل بوده و در ۱۳ راهدارخانه سیار و ثابت استان برای خدمات رسانی در مواقع نیاز مستقر هستند.

  وی افزود: همچنین ۲۰ هزار تن شن و نمک خریداری شده و در انبارها و راهدارخانه ها استان برای استفاده در مواقع ضروری ذخیره سازی شده است.

  وی از مردم خواست قبل از سفر با سامانه ۱۴۱ و یا با شماره تلفن ۳۳۷۴۵۹۰۲ مرکز مدیریت راه های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان اردبیل تماس گرفته و از آخرین وضعیت راه ها مطلع شوند.

  استان اردبیل ۱۳۷ کیلومتر بزرگراه، ۷۱۶ کیلومتر راه اصلی، ۷۰۲ کیلومتر راه فرعی و چهار هزار و ۷۳۸ کیلومتر راه روستایی دارد.

  اردبیل به لحاظ موقعیت جغرافیایی و طبیعی خود و قرار گرفتن در سرزمینی فلاتی شکل با شیب های بسیار تندی به زمین های کم ارتفاع اطراف خود شامل کرانه های دریای خزر ، جلگه پست مغان و نیز دشت های کم ارتفاع استان های آذربایجان شرقی و زنجان منتهی می شود و به همین لحاظ جاده های این استان اغلب دارای پیچ ها و شیب های بسیار تند هستند.
  هشت گردنه سخت گذر و برف گیر به نام های حیران ، صایین ، کجل، نقدوز ، الماس ، لنگان ، قره آغاج و اسالم در راه های ارتباطی این استان قرار دارند.