در حال بارگذاری ...
 • راه ارتباطی ۲۷ روستای کردستان باز شد

  معاون راهداری اداره کل راهداری، حمل و نقل جاده ای کردستان گفت: با وجود تلاش چند روزه راهداران تاکنون راه ارتباطی ۲۷ روستا باز شد ولی همچنان راه ارتباطی ۶۳ روستای این استان بر اثر شدت کولاک برف مسدود است.

  رامبد نوذری در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت: راه های مسدود در این روستاها شامل ۳۰ روستا در بانه، ۲۵ روستا در دیواندره، چهار روستا در سقز، سه روستا در بیجار و یک روستا در سنندج است.

  وی با اشاره به اینکه بارش برف از شامگاه جمعه هفته گذشته در این استان آغاز و تا روز دوشنبه نیز ادامه داشت، افزود: از ابتدای آغاز بارش برف تاکنون برخی نقاط استان شاهد کولاک شدید بود که این پدیده در هفته جاری بارها موجب مسدود شدن محورهای اصلی، فرعی و روستایی شد.

  معاون راهداری اداره کل راهداری، حمل و نقل جاده ای کردستان یادآور شد: راهداران در این مدت برای بازگشایی راه های مختلف استان در محورهای بین شهری و روستایی تلاش های شبانه روزی داشتند که هم اکنون در نتیجه تلاش های آنان تمام محورهای اصلی بازگشایی شده و از حدود ۳۰۰ روستایی که راه شان مسدود شده بود تنها راه ارتباطی ۶۳ روستا مسدود باقی مانده است.

  نوذری با بیان اینکه در این مدت راه ارتباطی هیچ کدام از روستاها بیشتر از ۲۴ ساعت مسدود نبود بلکه شدت کولاک موجب انسداد دوباره آنها می شد، گفت: راهداران علاوه بر استقرار و آماده باش در محورهای بین شهری استان هم اکنون در محورهای روستایی مستقر شده اند و پیش بینی می شود در صورت فروکش شدن کولاک این راه ها تا اواخر امروز بازگشایی شوند.

  وی تاکید کرد: در شبانه روز گذشته ۱۶۹ راهدار استان در ۲۶ محور شامل ۱۹ محور شریانی و هفت محور غیر شریانی درگیر عملیات راهداری بودند که با استفاده از ۵۶۹ تُن نمک و ۳۳ دستگاه خودرو یک هزار و ۱۸۰ کیلومتر برروبی انجام دادند.

  نوذری اضافه کرد: در محورهای روستایی نیز ۱۱۲ نیروی راهداری بخش خصوصی و دولتی با استفاده از ۱۴۰ تن شن و نمک و ۸۴ دستگاه خودرو، ۷۵۰ کیلومتر عملیات راهداری و برف روبی انجام دادند.

  طرح زمستانی راهداری و پلیس راه همه ساله از ۱۵ آبان در سراسر کشور شروع می شود اما در کردستان به علت برفگیر بودن و داشتن گردنه های متعدد این طرح به صورت غیر رسمی زودتر از موعد آغاز می شود در این طرح،  ۴۷۵ راهدار کردستان به صورت ۲۴ ساعته در خدمت مسافران هستند.

  راهداران در قالب طرح های مختلف زمستانه، نوروزی و تابستانی بیش از هشت هزار و ۵۰۰ کیلومتر از راه های استان را شامل یک هزار و ۹۰۰ کیلومتر در مسیرهای بین شهری و ۶ هزار و ۶۰۰ کیلومتر در راه روستایی را تحت پوشش قرار می دهند.

  استان کردستان در یک منطقه سرد و کوهستانی واقع شده و هر سال بارش باران در این استان از اوایل پاییز شروع می شود.

  همچنین جاده های بین شهری این استان دارای ۳۸ گردنه برفگیر و جاده های روستایی نیز دارای ۶۶ گردنه برفگیر بوده که این گردنه ها هنگام بارش باران عمدتا شاهد لغزندگی است