در حال بارگذاری ...
 • ۱۸ روستای بوکان در معرض خطر سیلاب قرار دارد

  سرپرست فرمانداری بوکان گفت: در صورت طغیان رودخانه سیمینه، ۱۸ روستای این شهرستان در معرض خطر سیلاب قرار می گیرند.

  لقمان خسروپور در نخسین جلسه ستاد پیشگیری هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان که به صورت ویدیو کنفرانس با حضور فرمانداران استان برگزار شد اظهار داشت: این تعداد روستای مورد تهدید در بخش سیمینه بوکان و در مسیر این رودخانه قرار دارند که در صورت طغیان آن باعث وارد آمدن خسارت های جدی به بخش های زیرساختی و اراضی کشاورزی این منطقه خواهد شد.

  وی با تاکید بر احداث یک دهنه پل بر روی این رودخانه در این محل افزود: در سال گذشته و در کمیته برنامه ریزی این شهرستان در زمینه احداث این پل بر روی رودخانه سیمینه رود در حدفاصل روستای «قره داغ» و «حمزه آباد» از توابع بخش سیمینه، ۳۰ میلیارد ریال با مسوولیت دستگاه های اجرایی راهداری و حمل ونقل جاده ای تصویب شد.

  وی همچنین با تاکید بر تعیین پیمانکار برای لایروبی رودخانه و پروژه احداث پل توسط شرکت آب منطقه ای استان و اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده ای اضافه کرد: طبق اطلاعیه های سازمان هواشناسی، بهار امسال نیز نظیر سال گذشته، فصل پربارشی در آذربایجان غربی  پیش بینی شده است که برای جلوگیری از خسارت های احتمالی باید تمهیدات جدی در این خصوص به کار گرفته شود.

  حجم ورودی آب به سیمینه رود که در حال حاضر به رودخانه فصلی تبدیل شده است در فصول بارشی سال به بیش از ۹ متر مکعب در ثانیه نیز می رسد.

  رودخانه سیمینه یکی از رودهای مهم آذربایجان غربی است که از کوهستان های منطقه مهاباد، سقز، بانه و شمال عراق سرچشمه می گیرد و پس از عبور از شهر بوکان و اطراف شهر میاندوآب به دریاچه ارومیه می ریزد.
  این رودخانه در مسیر خود شاخه های زیادی از رودهای عراق دریافت کرده و از غرب بوکان گذشته، در سر راه خود شاخه های چندی از رودهای کوچک به آن می پیوندد و در موازات زرینه رود حرکت کرده وارد جلگه میاندوآب می شود.
  طول سیمینه رود ۲۰۰ کیلومتر و مساحت حوضه آبگیر آن در محل داشبند ۲ هزار و ۹۰ کیلومتر مربع و متوسط آب سالانه آن معادل ۶۴۰ متر مکعب بوده و آبدهی آن ۹٫۶۷ مترمکعب در ثانیه است.

  شهرستان بوکان در جنوب استان آذربایجان غربی قرار دارد.