در حال بارگذاری ...
 • تخریب منازل روستای تیس چگونه رقم خورد

  دو سال از آخرین سیلی که در روستای تیس جاری شد می گذرد و حالا دوباره برگ تاریخ طوری رقم خورد که باز هم سیل گریبانگیر مردم این روستای ۱۲ هزار نفری شود؛ اما واقعاً چه کسانی در این فاجعه ها مقصرند و آیا نمی شد واحدهای مسکونی را در مسیر سیل نساخت؟

  به گزارش خبرنگار ما، تخریب تعدادی از منازل روستای «تیس» واقع در محدوده منطقه آزاد شهرستان چابهار در پی جاری شدن سیلاب روزهای اخیر به تیتر بسیاری از رسانه ها تبدیل شد.

  خانه هایی که در طرح ویژه روستای «تیس» ساخته شده بودند در سیل نه چندان جدی چند روز گذشته آسیب دیده اند؛ در آن طرح منطقه آزاد به عنوان مجری با همکاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برای ساکنان روستای تیس که تا چند سال پیش حتی از کمترین امکانات رفاهی مانند آب و برق محروم بودند مسکن ساخت اما حالا با آمدن این سیل، رویای شیرین خانه دار شدن مردم تیس، بار دیگر به کابوس بی پناهی تبدیل شد.

  اما حالا باید بررسی شود چرا سیلابی به با این حجم موجب تخریب خانه مردمان این روستا شده است؛ مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار در مصاحبه ای ساخت و سازهای غیرمجاز را عامل ویرانگری این سیل می داند.

  منطقه آزاد چه ادعایی دارد؟

  عبدالرحیم کردی فردای جاری شدن سیل به رسانه ها اعلام کرد: برخی از افراد در طول مسیر اصلی رودخانه تیس اقدام به تصرف اراضی، ساخت و ساز غیرمجاز و بدون اصول معماری و شهرسازی کرده اند و مسیر آب رودخانه را دیوارکشی کرده اند که این ساخت و سازها، حریم رودخانه را به کمترین عرض و حدود چند متر رسانده است و حالا با بارش بیش از 64 میلیمتری 24 ساعت گذشته، شاهد خسارت و بالا آمدن آب و نفوذ آن به خانه ها هستیم.

  وی با اعلام اینکه میزان خسارت های سیل را به بعد از بررسی ها جامع و کامل موکول کرده ، گفت: حجم بارش ها سبب طغیان رودخانه تیس شده و معابر این روستا دچار آبگرفتگی شده و آب به صورت جدی به منازل مسکونی نفوذ کرده و خسارت جدی وارد و برخی خانه ها و دیوارها نیز شکسته شده است.

  دبیر شورای راهبردی توسعه روستای تیس نیز در گفت وگو با خبرنگار ما جزئیات بیشتری از علت ویرانی های سیل اخیر در این روستا ارائه کرد و گفت: ویرانی های این سیل، در واقع به علت وجود بندهایی است که بالای روستا و در مسیر رود ایجاد شده است و در شب بارش سیل آسای هفته جاری، آب پشت این بندها انباشته شده و وقتی شبانه و ناغافل این بارش ها اتفاق افتاده، در سرازیر شدن آب تغییر مسیر به وجود آمده است.

  وحید پایدار با اشاره به اینکه این بنداب ها برای ذخیره آب به هنگام نیاز برای انجام امور زراعی توسط کشاورزان ایجاد شده بود، ادامه داد: آب با توجه به این اتفاق مسیر اصلی خود را رها کرده و به سمت واحدهای مسکونی روستای تیس سرازیر شده؛ این ساخت و سازها در روستای تیس غیراصولی و در مسیر رود بوده که کلاً 66 خانه در این سیل آسیب دیده است.

  گفتنی است به گفته دبیر شورای راهبردی توسعه روستای تیس، این خانه ها در قسمت طرح ویژه روستای تیس و محدوده مسکونی روستا قرار داشته اند.

  ناظر طرح ویژه چه گفت؟

  احمد امینی که مدعی است پیش از این نیز سمتی در اجرای طرح های گسترش و ساماندهی روستای تیس داشته، نظری خلاف این موضوع دارد؛ وی در گفت وگو با خبرنگار ما گفت: یکی از بحرانی ترین مناطق چابهار که هر سال از سیل آسیب می بیند و هیچ کاری برایش انجام نمی شود، روستای تیس است.

  این ناظر طرح ویژه روستای تیس ادامه داد: بنده چندین بار دقیقا در مورد مسیل روستای تیس هشدار دادم اما کسی توجهی نکرد و جالب اینکه منازل مسکونی که در حال ساخته شدن در مسیل بودند، قبل از حضور من توسط مشاور تثبیت شده و فقط دلم برای اهالی روستا می سوزد که روستایشان مکانی برای تجارت شده و مشاوری که تراکم، سطح اشغال و سرانه را نمی فهمد، مسلما چنین فاجعه ای نیز به بار خواهد آورد.

  خانه های آسیب دیده در مسیل قرار نداشتند!

  همچنین یکی از اهالی تیس در این باره به خبرنگار ما گفت: افرادی که برای ساخت و ساز و مشاوره می آمدند، هیچکدام با محلی های اینجا ارتباط نمی گرفتند و برای مثال برای یک زمین 4 هکتاری و دارای سند کشاورزی که صاحبش در منطقه ذی نفوذ بود، تغییر کاربری مسکونی دادند و نفع شخصی یکسری ها را برتر از نفع عموم در نظر گرفتند.

  وی ادامه داد: خانه هایی که خراب شدند اصلاً در مسیل قرار نداشتند؛ برخی از روستاییان بی اطلاع، در مسیر رودخانه بند خاکی بستند و درحالی که ناظران نیز مثل همیشه خواب بودند، شب بارانی سیلاب راه خودش را از سمت دیگری باز کرد و به سمت واحدهای مسکونی سرازیر شد.

  این شهروند چابهاری با اشاره به اینکه اگر بند شکسته و آب ذخیره شده پشت آن، در مسیر رودخانه سرازیر شده بود، خسارات بیشتری به اهالی روستا وارد می شد، افزود: فاجعه واقعی در آن صورت رخ می داد و مطمئن باشید در صورتی که ارائه دهندگان و ناظران طرح با محلی ها مشورت می کردند هیچ وقت خانه ای در مسیر جریان رودخانه ساخته نمی شد.

  وی ادامه داد: در بستن طرح ویژه روستای تیس عجله کردند و با اعمال نکردن نظریات کارشناسی خیلی از ادارات و ارگان ها، چنین حادثه ای را رقم زدند که باز هم تاکید می کنم این بار مقدار خرابی ها کمتر بود و می توانست بدتر از این نیز بشود.