در حال بارگذاری ...
 • ترمیم سیل بند روستاهای بحرانی غرب کارون در خرمشهر ادامه دارد

  بخشدار مرکزی خرمشهر گفت: عملیات تقویت و ترمیم سیل بندها در روستاهای بحرانی غرب کارون در شهرستان خرمشهر با شتاب در حال انجام است.

  عباس پورمند در گفت وگو با خبرنگار ما افزود: به منظور پیشگیری از سیل عملیات تقویت و ترمیم سیل بندها در مناطق بحرانی روستاهای غرب کارون خرمشهر همچون روستای رحمانیه فیصلی در حال انجام بوده و پیش بینی می شود تا ۱۰ روز آینده علمیات تقویت سیل بندها به پایان برسد.

  وی روستای ام نوشه را از مناطق بحرانی روستاهای غرب کارون اعلام کرد و گفت: ساحل این روستا به دلیل داشتن پیچ و خم رودخانه با خاک ریزی قابل ترمیم  نیست و باید با بتن ساحل سازی شود که طبق توافق انجام شده ترمیم و ساحل سازی این روستا در تعهد سازمان آب و برق خوزستان قرار دارد.

  پورمند اظهار داشت: با وجود وضعیت بحرانی در این روستا تاکنون هیچگونه اقدامی از سوی سازمان آب و برق خوزستان برای ساحل سازی مناطق آسیب پذیر انجام نشده است.

  وی افزود: ترمیم سیل بندهای روستاهای سویچتیه ۲ با همکاری شرکت کشت و توسعه نیشکر خرمشهر در حال انجام است و تا یک هفته دیگر عملیات تقویت سیل بندهای این روستا به اتمام می رسد.

   بخشدار مرکزی خرمشهر افزود: در حال حاضر عملیات ترمیم سیل بند روستاهای غرب کارون همچون روستای سبعه، دیم بن نجم، ام السواد، زویدات تمام شده و در دیگر روستاها نیز در حال پایش نقاط ضعف هستیم.

  بنا به پیش بینی هواشناسی خوزستان، با پیش بینی بارندگی های شدید در هفته های آینده در حوضه های آبریز دز، کارون و کرخه، احتمال وقوع سیلاب در خوزستان و مناطق پایین دست وجود دارد به همین منظور هشت میلیارد مترمکعب ظرفیت خالی در پشت سدهای بزرگ خوزستان برای مهار سیلاب ایجاد شده است.

  در بهار ۹۸ طغیان رودخانه های کرخه، دز و کارون سبب آبگرفتگی ۲۷۰ روستا و بیش از یکصد هزار هکتار از زمین های کشاورزی در خوزستان شد.