در حال بارگذاری ...
 • عشایر کرمان برای تعویق کوچ نیازمند حمایت هستند

  عضو جامعه عشایری شرق استان کرمان بر تامین ملزومات بهداشتی و دیگر نیازمندی های مناطق کوچرو برای به تعویق انداختن کوچ عشایر این منطقه تاکید کرد.

  احمد حبیب الهی از عشایر شرق استان کرمان در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت: طوایف رئیسی، جرجندی، شاه ولی بُر، جلالی، سنجری، شهریاری، رشیدی و سایر طوایف و عشیره ها در شهرستان بم و مناطق شرقی کرمان سکونت دارند.

  وی با بیان اینکه راه های عشایری این مناطق بسیار صعب العبور است افزود: تقریبا دو هفته دیگر وقت کوچ عشایر است و بنا به اعلام سازمان عشایری، عشایر این منطقه هم باید کوچ خود را به تعویق انداخته و تا مشخص شدن وضعیت ویروس کرونا به ییلاق نروند.

  این عضو بسیج عشایری بیان داشت: عشایر کوچ رو باید سر فصل کوچ خود را انجام دهند و اگر بخواهند کوچ را عقب بیندازند تمامی آغُل ها و طویله ها (گاش ها) در دشت ها آفت می زنند و این آفت همه دام های عشایر را درگیر می کند.

  وی تصریح کرد: سازمان امور عشایری قبل از اینکه از کوچ عشایر جلوگیری کند باید همه جوانب را در نظر بگیرد تا عشایر متحمل ضررهای دیگری نشوند به عنوان مثال باید ترتیبی اتخاذ شود تا سم و مواد ضدعفونی لازم برای پاک سازی گاش ها در اختیار عشایر قرار گیرد آن وقت به عشایر بگویند کوچ خود را عقب بیندازید.

  عضو جامعه عشایری شرق کرمان اظهار داشت: به نفع عشایر است که به موقع و سر وقت کوچ کنند اما حال که مسوولان می گویند کوچ نکنید بهتر است بستر لازم برای توقف عشایر فرآهم شود.

  وی با بیان اینکه هیچ مورد مثبتی از وجود کرونا در مناطق عشایری شرق کرمان نداریم عنوان کرد: تعدادی از مردم عشایر زاده ای که در شهرها زندگی می کردند، از ترس کرونا به مناطق عشایری مهاجرت کرده اند و این موضوع می تواند برای عشایر فعال منطقه، خطرآفرین باشد.

  به گفته حبیب الهی  پدران این افراد ده ها سال قبل به صورت عشایری زندگی می کردند و امروز فرزندانشان شهرنشین شده اند ولی این روزها  مهاجرت این افراد به مناطق عشایری آن هم برای فرار از کرونا، عشایر منطقه را با مشکلاتی مواجه کرده است چراکه آنها نیامده اند همچون عشایر زندگی کنند بلکه بنا دارند به رفت و آمدهای مکرر خود به شهر و دشت ادامه دهند و امروز ما شاهد این رفت و آمدها هستیم.

  وی اضافه کرد: از طرفی شیوع ویروس کرونا باعث کسادی بازار خرید و فروش دام شده و عشایر نمی توانند دام های خود را به موقع و در زمان مناسب به فروش برسانند، از این رو می توان گفت کرونا تاثیر زیادی بر کاهش بنیه اقتصادی عشایر داشته است.

  حبیب الهی تصریح کرد: ویروس کرونا حتی تقاضا برای مواد لبنی را به حد چشمگیری کاهش داده و عملا چیزی از فروش شیر و ماست و دوغ هم نصیب عشایر نمی شود.

  وی تاکید کرد: به عنوان عضو جامعه عشایری شرق استان کرمان از مسوولان درخواست می کنم اقساط وام های عشایر را به تعویق انداخته و از ورود فشار اقتصادی بیش از حد به این مردم سختی کشیده جلوگیری کنند چراکه آنها در چنین شرایطی هیچ درآمدی ندارند که بتوانند از پس هزینه های زندگی برآیند.

  عضو بسیج عشایری شرق استان کرمان همچنین اظهار داشت: بیمه عشایری، بحث ازکارافتادگی را شامل نمی شود، از این رو بسیاری از عشایر برای اینکه بتوانند از مزایای ازکارافتادگی استفاده کنند به ناچار، خود را بیمه روستایی، کشاورزی و حتی کارگری کرده اند و امروز با وجود ویروس کرونا نمی توانند حق بیمه خود را به موقع پرداخت کنند و امیدواریم برای این مشکل هم تدبیری راه گشا اتخاذ شود.

  وی تصریح کرد: متاسفانه با شرایط اقتصادی که وجود دارد بسیاری از عشایر منطقه حتی نتوانستند دام های خود را بیمه کنند و درواقع با ریسک زیادی دامداری می کنند.

  حبیب الهی اظهار داشت: مرکز بهداشت منطقه برخی از مناطق عشایری را ضدعفونی کرده اما نکته قابل توجه اینجاست که برخی از کارشناسان می گویند سم پاشی و ضدعفونی زیادی برای مراتع خوب نیست و می تواند برای دام ها مشکلاتی ایجاد کند.

  وی با اشاره به اینکه  با کمک خیران و همکاری فرماندار توانستیم به ۱۰۰ خانواده عشایری لوازم بهداشتی و ضدعفونی برسانیم اظهار داشت : از خیران و مسوولان می خواهیم تا دیر نشده نسبت به تهیه مواد شوینده و بهداشتی برای عشایر منطقه اقدام کنند.

  جمعیت عشایری استان کرمان ۱۱۰ هزار نفر است.