در حال بارگذاری ...
 • آغاز طرح مایه کوبی دام های سنگین علیه تب برفکی در مهاباد

  سرپرست شبکه دامپزشکی مهاباد گفت: مرحله نخست مایه کوبی دام های سنگین علیه بیماری تب برفکی در این شهرستان با مشارکت چهار مرکز دامپزشکی آغاز شد.

  عباس آغاز در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت: در اجرای این طرح دام های سنگین تمامی مراکز پرورش دام صنعتی و سنتی (روستایی) این شهرستان شامل ۲۵ هزار راس دام مایه کوبی می شود.

  وی با اشاره به اینکه این مرحله از مایه کوبی به صورت رایگان انجام نمی شود، افزود: هزینه مایه کوبی هر راس دام سنگین ۵۰ هزار ریال تعیین شده است که این مبلغ باید هنگام مایه کوبی توسط دامدار پرداخت شود.

  وی بیان کرد: مایه کوبی هر واحد دامداری باید با یک سرسوزن انجام شود و در صورت مشهود بودن هر نوع بیماری در هر دام، سرسوزن پس از مایه کوبی تعویض می شود.

  سرپرست شبکه دامپزشکی مهاباد از دامداران خواست تا برای اجرای موفق این طرح با گروه های مایه کوبی همکاری لازم را داشته باشند تا از ابتلای دام ها به این بیماری جلوگیری و در این مدت نیز از وارد کردن دام تازه به مجموعه دامداری خودداری کنند.

  آغاز همچنین از دامداران خواست از هرگونه جابجایی دام بدون اخذ مجوز بهداشتی و قرنطینه ای و ورود افراد متفرقه به محوطه دامداری خودداری کنند و درصورت مشاهده هرگونه بیماری دامی با شماره تلفن های ۴۲۴۴۲۲۲۸ و ۴۲۴۴۲۲۲۹ شبکه دامپزشکی مهاباد تماس بگیرند.

  بیماری تب برفکی یک بیماری مخصوص دام بوده که احتمال سرایت آن به انسان بسیار کم است، ایجاد تب شدید، آبریزش از چشم، وجود کف در دهان، زخم شدن دهان و سم و لنگش حیوان از علایم بیماری تب برفکی است.

  کاهش شیر در دام ها، کاهش تولید فرآورده های گوشتی، کاهش باروری و بروز تلفات در دام های جوان از جمله خسارت های اقتصادی ناشی از بیماری تب برفکی است.
  واکسیناسیون تب برفکی اهمیت زیادی در تغذیه و سیستم ایمنی بدن دام ها دارد و تب برفکی یک بیماری عفونی و به شدت واگیردار دامی است که باید از شیوع و بروز آن در بین دام ها به وسیله مایه کوبی جلوگیری کرد.

  شهرستان مهاباد دارای بیش از ۲۵۰ هزار راس دام است که از این تعداد ۲۳۰ هزار راس دام سبک و ۲۳ هزار راس دام سنگین است.