در حال بارگذاری ...
 • کنترل کانونهای فرسایش بادی در استان اصفهان

  مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان با اشاره اقدامات انجام شده در راستای کنترل کانونهای فرسایش بادی در استان اصفهان گفت: نهال کاری، مالچ پاشی و ... از دیگر برنامه هاست.

  محمدحسین شاملی در گفت و گو با خبرنگار ما با اشاره به حفاظت از عرصه های منابع طبیعی به عنوان اولویت مهم و همگام با شعار سال اداره کل منابع طبیعی استان اصفهان اظهار داشت: اکیپ های گشت و مراقبت برای حفاظت و جلوگیری از تصرفات اراضی ملی و یک میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار از مراتع استان اصفهان راه اندازی شده است؛ ایجاد پاسگاه های ثابت و سیار برای کنترل ورود دام از اقدام های سال جدید خواهد بود.

  وی افزود: در راستای رسیدن به اهداف «جهش تولید» اولویت به طرح های آبخیزداری در مدیریت جامع اعم از بیولوژیک، کاداستر اراضی، تامین سوخت در حال برنامه ریزی و انجام خواهد بود.

  کنترل کانونهای فرسایش بادی در استان اصفهان

  مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان با اشاره اقدامات انجام شده در راستای کنترل کانونهای فرسایش بادی در استان اصفهان گفت: نهال کاری، مالچ پاشی و حفاظت از عرصه های منابع طبیعی با اتمام کاداستر اراضی ملی تا پایان سال جاری از اولویت های اداره کل منابع طبیعی استان اصفهان است که امیدواریم این مهم، با همکاری مردم و رفع موانع و مشکلات در اختلافات ملکی محقق شود.

  وی با تاکید بر بستر نیازسنجی در تعامل سازنده با سازمانهای ذی ربط و توسعه برای تحقق شعار سال اظهار داشت: بنیاد مسکن با برنامه ریزی در طرح های هادی روستایی و سازمان صنعت، معدن، تجارت در پروژه های صنایع و معادن و سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان هم در توسعه طرح های کشاورزی در تعامل سازنده با این اداره قرار گرفته اند تا مسیر «جهش تولید» هموارتر شود و نیاز گوشت قرمز در کشور هم تامین شود.

  اثربخشی پروژه های آبخیزداری در اصفهان

  شاملی اشاره ای هم به اثربخشی پروژه های آبخیزداری داشت و با مقایسه سال گذشته با سال ۱۳۹۷ تصریح کرد: در سال ۱۳۹۷ اثربخشی پروژه ها در بخش آبخیزداری با ۵۸۹ حلقه چاه، ۶۲ دهنه چشمه، ۱۰۲ رشته قنات، ۲۴۳ کیلومتر راه، دو هزار و ۱۳۰ هکتار اراضی کشاورزی موجب حفاظت از سیلاب ها شد.

  وی افزود: این میزان از اثربخشی پروژه های آبخیزداری در سال گذشته با ۲۰۹ حلقه چاه، ۶۹ دهنه چشمه ،۶۸ رشته قنات، هفت هزار و ۲۰۲ هکتار اراضی کشاورزی، ۸۵ کیلومتر راه دسترسی همراه بود تا بتوان از سیلاب ها ممانعت به عمل آورد که اعتبار این پروژه ها از محل صندوق توسعه ملی تامین شد.

  مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان به یکی از مهمترین دغدغه های روز که کوچ عشایر در بحران کرونا است اشاره ای کرد و گفت: تصمیم برای ورود عشایر به استان اصفهان طی جلساتی در سطح ملی و استانی اخذ شده و مقرر شده است عشایر از ۲۵ اردیبهشت ماه وارد مراتع جنوب و از اول خرداد هم وارد مراتع غرب استان اصفهان شوند.

  ضرورت همکاری دیگر استانها برای کنترل کوچ عشایر

  وی ادامه داد: برای کنترل کوچ عشایر نیازبه همکاری استانهای مبدا مانند خوزستان، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد وبوشهر است و نظارت آن بر عهده سازمان امور عشایر خواهدبود.

  شاملی افزود: در مراتع قشلاقی استان اصفهان کوچ درون استانی متوقف شده است تا پس از بحران بیماری کرونا از سرگرفته شود و این اقدام در راستای پیشگیری از شیوع کووید ۱۹ اتخاذ شده است.