در حال بارگذاری ...
 • خطر سیل جان ۲ هزار نفر از روستاییان استان قزوین را تهدید می کند

  مسئولان بارها تصریح کردند که تمهیدات امنیتی لازم جهت مقابله با سیل احتمالی در استان قزوین سنجیده شده و مردم نباید هیچ گونه نگرانی در مورد سیل داشته باشند اما تصمیم ناصحیح آن ها موجب شده تا خطر سیل به شدت جان روستاییان این استان را تهدید کند.

  به گزارش خبرنگار ما از قزوین سیل سال 97 خسارات بسیار زیادی را به استان قزوین وارد کرد این در حالی است که متولیان امر در سال های بعدی بارها عنوان کردند که آماده مقابله با سیل احتمالی هستند.

  سیل سال 97 نه تنها به برخی از خانه های روستایی و مزارع بلکه به شهرک صنعتی آراسنج که دقیقاً در مسیر رودخانه ساخته شده بود نیز خسارات جدی وارد کرد درحالی که مسئولان با برنامه ریزی های انجام شده به وسیله یک سد، راه سیل به این شهرک صنعتی را مسدود کردند.

  بارش های بهاری اخیر که در برخی نقاط، منجر به بروز سیل شده بود آسیبی به این شهرک صنعتی که در جای نامناسب و در مسیر رودخانه ساخته شده، وارد نکرد اما موجب وارد آمدن خسارات جدی به روستاییان هم جوار این منطقه شد.

  متأسفانه متولیان امر به جای آن که مسیر رودخانه را بازگشایی کرده و فکری به حال پروژه شهرک صنعتی آراسنج که در مسیر رودخانه واقع شده، نمایند، تصمیم گرفتند تا با استفاده از یک سد، راه سیل را به این شهرک صنعتی بسته و مسیر آب را به سمت مزارع و خانه های چند روستای هم جوار باز کنند.

  تصمیم غلط مسئولان باغ های پسته بویین زهرا را نابود کرد

  حسن اینانلوزاده یکی از کشاورزان روستای عشرت آباد واقع در شهرستان بویین زهرا در قزوین با بیان اینکه در این روستا بیش از 300 نفر زندگی می کنند اظهار داشت: بارش باران بهاری در سال جاری خسارات سنگینی را به این روستا وارد کرده است.

  اینانلوزاده عنوان کرد: متأسفانه مسئولان بدون برنامه ریزی و مطالعه، طرحی را اجرا کردند تا در صورت بروز سیل به شهرک صنعتی آراسنج که در مسیر رودخانه ساخته شده، آسیبی وارد نشود اما این در حالی است که خطر سیل جان مردم سه روستا را تهدید می کند.

  وی افزود: هم اکنون به واسطه بروز سیل، جاده های مواصلاتی مزارع این روستاها کاملاً مسدود شده و ما از وضعیت دقیق باغات پسته خود خبر نداریم اما مطمئن هستیم که این بارندگی ها و سیلی که به واسطه تصمیم مسئولان استانی به روستاهای اطراف رودخانه رسید؛ درختان پسته را نابود کرد.

  این کشاورز اظهار داشت: بار دادن درختان پسته نزدیک به 20 سال زمان می برد حال آنکه باید در تمام این سال ها همچون کودکانی خردسال از آن ها مراقبت کنیم اما این سیل تمام درختان پسته ما را خشکانده و نابود کرده است.

  اینانلو زاده تصریح کرد: از مسئولان می خواهیم شرایط را به حالت سابق بازگردانند زیرا روستاییان نباید پاسخگوی تصمیمات غلط و بدون مطالعه آن ها شوند.

  بروز سیل در روستاهای اطراف رودخانه آراسنج، خسارات جبران ناپذیری را به مردم وارد می کند

  محمد صلواتی نیا یکی از کشاورزان روستای کله دره نیز در قزوین با بیان اینکه این روستا در دهستان بویین زهرای پایین قرار دارد و بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال 1385، جمعیت آن 962 نفر بوده است، گفت: خطر سیل همچنین روستای هم جوار را نیز تهدید می کند.

  صلواتی نیا با بیان اینکه روستای فتح آباد در نزدیکی روستای کله دره واقع شده و بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال 1385، جمعیت آن 976 نفر بوده است، تصریح کرد: متأسفانه با هر بارش باران ترس تمام وجود ما و روستایی های عشرت آباد و کلهدره و مزارع اطراف را فرامی گیرد زیرا اگر بارش ها موجب به راه افتادن سیل شوند قطعاً این روستاها از بین خواهند رفت.

  وی افزود: مسئولان میلیون ها تومان را خرج سیل بند کرده تا آسیبی به شهرک صنعتی آراسنج وارد نشود اما درنهایت بی تدبیری، با زدن کانالی، سیلاب را به سمت روستاهای اطراف رودخانه هدایت کرده اند.

  صلواتی نیا عنوان کرد: تلاش های فراوانی صورت گرفت تا راه سیلی که به واسطه بارش های اخیر ایجادشده بود به مسیر دیگری غیر از روستا و زمین های کشاورزی هدایت شود.

  این کشاورز گفت: پیش از اینکه این سیل بند احداث شود خطری جان اهالی این روستا و روستاهای عشرت آباد و فتح آباد را تهدید نمی کرد درحالی که امروز با کوچک ترین بارش بهاری احتمال سیلابی شدن رودخانه و نابود شدن تمام مزارع، خانه ها و احشام این روستاها وجود دارد.

  وی خاطرنشان کرد: از مسئولان می خواهیم به این وضع رسیدگی کنند زیرا در صورت بروز بحران و به وجود آمدن سیل، مردم زیادی کشته شده و خسارات سنگینی نیز به آن ها وارد می شود.

  هدایت آب به تالاب الله آباد، راه برون رفت از این مشکل است 

  شهرک صنعتی آراسنج در 60 کیلومتری شهر قزوین و در محدوده شهرستان بویین زهرا قرار دارد و سال 97 براثر وقوع سیل در این شهرک صنعتی، 700 میلیارد ریال به واحدهای تولیدی و زیرساخت های این شهرک خسارت وارد شد.

  مسئولان امر نیز چاره ای جز حفاظت از این منطقه ندیده و درنهایت پس از بررسی روش های مختلف و با توجه به شرایط منطقه مناسب ترین طرح و روش کنترل سیلاب برای حفظ سرمایه های ملی و کاهش میزان خسارت ناشی از سیل را در اجرایی شدن عملیات خاک ریز و احداث کانال های موردنیاز برای آب های رودخانه دیدند اما این تصمیم موجب نارضایتی روستاییان هم جوار رودخانه آراسنج شده است.

  مردم از خطری که سیل جان و مال آن ها را تهدید می کند، نگران اند و از مسئولان می خواهند تا فکری برای شرایط به وجود آمده کرده و تدبیری دقیق بیندیشند.

  شاید راه برون رفت از این مشکل، تأسیس کانال هایی به سمت تالاب الله آباد باشد زیرا به این ترتیب در صورت بروز سیل حدود 100 هکتار زمین کشاورزی و مزارع سالم مانده و همچنین سلامت جانی بیش از دو هزار روستایی تضمین می شود و این تالاب که اخیراً جانی تازه گرفته مجدد از آب رودخانه تغذیه خواهد شد.

  هم اکنون یک کانال از رودخانه به سمت مزارع و روستاهای اطراف کشیده شده است درحالی که اگرچند کانال انحرافی به سمت تالاب الله آباد احداث شود می تواند حجم آب به سمت روستاها را کاهش داده و از بحرانی جدی جلوگیری کند این در حالی است که ورود کنترل شده آب به شهرک صنعتی آراسنج نیز می تواند راه حل جایگزین دیگری برای جلوگیری از بحران سیل در روستاهای اطراف رودخانه آراسنج باشد.

  مردم این روستاها نگرانی زیادی در رابطه با بروز سیل و به خطر افتادن جان خود و خانواده شان دارند و از مسئولان می خواهند تا در اسرع وقت به این وضع رسیدگی کنند زیرا در صورت ایجاد بحران، خسارات سنگین و جبران ناپذیری به وجود می‎آید.