در حال بارگذاری ...
 • ۹۰درصد از عشایر گچساران با خودرو کوچ می کنند

  رئیس اداره امور عشایر شهرستان های گچساران و باشت گفت: برای پیشگیری از انتشار ویروس کرونا ، ۹۰درصد از عشایر در شهرستان گچساران با خودرو به مناطق ییلاقی کوچ می کنند.

  به گزارش خبرنگار ما، صادق فاتحی اظهار داشت: توصیه های لازم به عشایر برای رعایت بهداشت فردی و پروتکل های بهداشتی پیشگیری از انتشار ویروس کرونا حین کوچ انجام شده است.

  وی افزود:کوچ عشایر کهگیلویه وبویراحمد براساس تقویم کوچ از روز بیستم اردیبهشت تعیین شده بود و بخش عمده ای از عشایر گچساران حرکت به سوی مناطق ییلاقی را با انتقال دام ها با خودرو آغاز کرده اند.

  اگرچه موردی از بیماری کرونا در مناطق عشایری شهرستان های گچساران و باشت گزارش نشده اما تاخیر ۱۰ روزه در زمان کوچ نخستین و کوچ با خودرو دومین سوغات کرونا برای عشایر این شهرستان هاست.

  هر چند در سال های اخیر بخشی از عشایر این شهرستان ها با خودرو کوچ می کردند اما جامعه عشایری همواره کوچ سنتی در فصل بهاربا تمام سختی هایش را دارای جاذبه های کم نظیری توصیف می کنند.

  عشایر که با طبیعت مانوس هستندعبور از کنار مزارع طلایی رنگ گندم و کلزا در مناطق گرمسیری و طبیعت سرسبز مناطق سردسیری و اتراق در استراحتگاه ها را بسیار لذت بخش می دانند.

  فاتحی بیان کرد: مناطق سردسیری استان های کهگیلویه و بویراحمد،اصفهان و فارس مقصد ییلاق عشایر گچساران است.

  رئیس اداره امور عشایر شهرستان های گچساران وباشت تصریح کرد: کوچ ۳۵۰ خانوار  عشایر باشتی به صورت درون شهرستانی انجام می شود.

  فاتحی بیان کرد:این عشایر از مناطق گرمسیری باشت به مناطق سردسیری آن کوچ می کنند.

  وی عنوان کرد: براساس آخرین سرشماری شهرستان های گچساران و باشت یکهزار و۸۶۹ خانوار عشایر دارند.

  رئیس اداره امورعشایر شهرستان های گچساران وباشت ابراز داشت:۸۷نقطه عشایری در مناطق قشلاقی این دو شهرستان وجود دارد.

  فاتحی عنوان کرد:عشایر شهرستان های گچساران و باشت ۳۰۰ هزار راس دام را پرورش می دهند.

  فاتحی ادامه داد : تنوع اقوام متشکل از ترک و لر از ویژگی های عشایر این خطه است که به دلیل وجود خرده فرهنگ ها ،جاذبه های مردم شناسی آن را در کنار تولید و خودکفایی افزایش داده است.

  عشایر گچساران شامل طوایف بویراحمد علیا و سفلی، ترک های قشقایی و دره شوری هستند.

  دریلا، آبگندی و کلاغ نشین از جمله مناطق عشایری گچساران است.

  این قشر مولد سالانه ۲ هزار و ۷۰۰ تن گوشت قرمز،۶ هزار و ۴۸۰ تن انواع فرآورده های لبنی، ۱۵۰ تن پشم و ۲۵ تن گوشت سفید تولید می کنند.

  مناطق ییلاقی عشایر گچساران شامل سمیرم، سپیدان و مناطق سردسیری شهرستان بویراحمد است.

  شهرستان های گچساران و باشت در جنوب کهگیلویه وبویراحمد ۱۵۰ هزار نفر جمعیت دارند.

  تاکنون  ۱۰۶ هزار و ۲۲۰ نفر نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و   ۶۵۸۹ نفر نیز بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده اند.