در حال بارگذاری ...
 • تعیین تکلیف طرح های راکد عشایر کهگیلویه و بویراحمد

  طرح های راکد سال های گذشته عشایر کهگیلویه و بویراحمد تعیین تکلیف شد.

  به گزارش خبرنگار ما، مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد در نشست کارگروه ساماندهی عشایر با بیان اینکه آمار عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد حدود ۱۰ هزار و ۵۳۱ خانوار بوده و جمعیتی بالغ بر ۷۲ هزار نفر یعنی حدود ۱۲ درصد جمعیت استان را شامل می شوند، گفت: تعداد کل دام های مولد عشایر این استان ۹۳۵ هزار و ۹۶۴ راس دام سبک و حدود ۱۰ هزار و ۱۰۰ راس گاو شیری است.
  بهمن آزادی افزود: یکی از مهم ترین مشکلات عشایر استان وضعیت اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده است که بر اساس برنامه ششم توسعه اختصاص داده می شود و در این زمینه گله مندی امور عشایر این است که این اعتبارات به تناسب جمعیت به عشایر اختصاص داده نمی شود.
  وی با بیان اینکه عشایر جامعه ای مولد و کم توقع هستند و باید طوری برنامه ریزی شود که اجحافی در حق آن ها نشود، گفت: از ۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان سهم عشایر استان در سال ۹۸، حدود یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان تخصیص یافته است.
  مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: تعدادی طرح عشایری مربوط به سال های گذشته وجود دارد که برخی از آن ها اجرا شده و برخی نیز مشکلاتی دارند که می طلبد دستگاه های اجرایی ذی ربط با امور عشایر همکاری کنند تا این طرح های تعیین تکلیف شود.
  آزادی بیان کرد:طرح تامین آب و پمپاژ پشتکوه باشت از جمله طرح هایی است که در پایان سال ۹۸ به اتمام رساندیم و بهره برداران باید شرکت تعاونی آب بران تشکیل دهند و آن را تحویل بگیرند که این کار را انجام ندادند و ما تصمیم گرفتیم در صورت تأیید، آن را به شرکت تعاونی عشایری تحویل دهیم.
  وی ادامه داد: در رابطه با طرح احداث منابع ذخیره آب و تامین آب شرب توگبری هم قرار شد امور عشایر آب را به اولین روستا برساند و بعد شرکت آب و فاضلاب برای انجام بقیه کار وارد شود که انتظار داریم این کار هر چه سریع تر انجام گیرد تا مشکل بلاتکلیفی این طرح نیز حل شود.
  معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد هم در این نشست در رابطه با مشکل طرح تامین آب و پمپاژ منطقه پشتکوه باشت گفت: با تفویض اختیار به فرمانداری باشت، کمیته ای تشکیل و این مشکل برطرف شود.
  عزیز فیلی در رابطه با طرح احداث منابع ذخیره آب و تامین آب شرب توگبری هم عنوان کرد: محرومیت در توگبری بالا است و شاید محروم ترین نقطه این استان باشد، بنابراین هر کاری هم که برای حل مشکلات این منطقه انجام دهیم باز هم کم است و حتی اگر بتوانیم باید آب را به صورت رایگان در اختیار آن ها قرار دهیم.
  معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد از اداره امور عشایر خواست نقایص طرح احداث منابع ذخیره آب و تامین آب شرب توگبری را در طول مدت سه ماه برطرف کرده و پس از آن طرح را با هماهنگی فرمانداری چرام به شرکت آب و فاضلاب استان تحویل دهد.
  فیلی همچنین از افزایش سهمیه آرد عشایر با توجه به شرایط کنونی استان به لحاظ شیوع بیماری کرونا خبر داد.