در حال بارگذاری ...
 • روستانشینان گچسارانی یاور مسوولان در آتش سوزی مراتع و جنگل ها باشند

  فرماندار گچساران با بیان اینکه برخی ها عمدا مراتع را آتـش می زنند، گفت: روستانشینان گچسارانی یاور مسوولان در آتش سوزی مراتع و جنگل ها باشند.

  به گزارش خبرنگار ما، نشست شوراها و دهیاری های روستاها با حضور فرماندار در سالن کنفرانس فرمانداری گچساران برگزار شد.

  در این نشست علی خوانپایه با اشاره به فرا رسیدن فصل گرما و وقوع  آتش سوزی در مراتع اظهار کرد:  با توجه به  بارندگی خوب در فصل زراعی  مراتع این شهرستان سرسبز شده و با فرا رسیدن فصا گرما  مراتع خشک شده است.

   وی  ادامه داد: با توجه به شرایط آب و هوای شهرستان  و فرا رسیدن فصل تابستان وقوع آتش سوزی در مراتع گچساران دور از انتظار نیست.

   فرماندار گچساران خواستار همکاری اهالی روستاها در زمان وقوع آتش سوزی  در مراتع این شهرستان شد و گفت: با توجه به اینکه شغل ساکنان اهالی روستا دامداری و کشاورزی است لذا حفاظت از مراتع برای چرای دام  این قشر ضروری است.

  وی با بیان اینکه برخی ها عمدا مراتع  را آتـش می زنند، از دهیاران و اعضا شورا روستا خواستار اطلاع رسانی و آگهی بخشی اهالی روستاها شد.

   خوانپایه در ادامه با اشاره به فصل برداشت محصولات کشاورزی از جمله گندم، جو و کلزا  گفت: پسماندهای کشاورزی با توجه به سال زراعی جاری که سال خوبی برای کشاورزان بوده که بعد از برداشت اقدام به آتش زدن پسماندها می کنند انتظار می رود جهاد کشاورزی اقدامات لازم را انجام دهندو از سرایت آتش به مراتع جلوگیری کند.

   وی ادامه داد: برخی از روستاهای گچساران به دلیل داشتن پوشش گیاهی و مرتعی مستعد حریق هستند که لازم است اهالی روستاها برای جلوگیری از وارد شدن خسارت به مراتع اقدام کنند.

   خوانپایه با اشاره به اینکه دهیاران روستا خط اتصال اهالی روستا با مسوولان هستند که خواسته های اهالی روستاها را در زمینه زیرساخت ها منتقل می کنند، اذعان کرد: با توجه به شرایط اقتصادی کشور، شهرستان گچساران به نسبت دیگر مناطق وضعیت بهتری دارد.

  فرماندار گچساران ابراز کرد: نیازهای انسان ها نامحدود است و اولویت کاری ما بستگی به جمعیت روستاها و زیرساخت های موجود و منابع امکانات برنامه ها عملی خواهد شد.

  وی با اشاره به اینکه در سطح شهرستان کارهای بی نظیری صورت گرفته است، افزود: خوشبختانه در بسیاری از روستاهای گچساران طرح هادی اجرا شده است  و هم اکنون شاهد مهاجرت معکوس از شهر به روستا در سطح شهرستان هستیم.

  خوانپایه  ادامه داد: با ایجاد آبیاری نوین در اراضی گچساران موجب مهاجرت معکوس از شهر به روستا شده است.

  وی ابراز کرد: به واسطه آب کشاورزی حداقل در طول سال دو فصل آییش وجود دارد و تمامی امکانات زیرساختی در روستاها فراهم  شده است.

   فرماندار گچساران خاطرنشان کرد: با توجه به وجود زیرساخت های موجود در سطح روستاها طرح منظومه روستایی در حال اجرایی است.

  وی  ادامه داد: شهرستان گچساران دارای 131 روستا یک بخش و چهار دهستان است که از این تعداد115  روستا دارای کد و ۵۶  روستا دارای شورا که از این تعداد ۵۴ روستاها دارای چند دهیاری است.

  خوانپایه گفت:45 روستا دارای دهیاری است که از این تعداد 43 روستاها به عنوان پاره وقت و ۲ روستا تمام وقت در حال فعالیت هستند.

  بالاترین مقام اجرایی گچساران با بیان اینکه در چند سال اخیر زیرساخت های خوبی در زمینه بهداشتی، درمانِ، آب، کشاورزی ، رخ اده است، عنوان کرد: 80 درصد از روستاهای گچساران از آب پایدار برخوردار هستند و تنها روستاهای تلخاب شیرین، آب شیرین و بی بی جان آباد با تنش آبی مواجه هستند که در حال نصب مخزن آبی در این روستاها هستیم.

   خوانپایه با بیان اینکه 54روستاهای گچساران  از نعمت گاز برخوردار هستند، افزود:  در حال حاضر 65روستا در گچساران گازرسانی انجام شده است.