در حال بارگذاری ...
 • آماده سازی مسیرهای ارتباطی عشایر آذربایجان غربی برای کوچ

  مدیرکل امور عشایری آذربایجان غربی گفت: تمهیدات لازم در راستای تسهیل تردد و تأمین امنیت و امکانات بهداشتی و درمانی عشایر جهت پیشگیری از شیوع بیماری کرونا در مناطق عشایری در هنگام کوچ به مناطق ییلاقی در حال انجام است.

  به گزارش خبرنگار ما، علی ناجی اظهار داشت: سه هزار کیلومتر ایل راه عشایری در  آذربایجان غربی وجود دارد که مرمت و بازسازی آنها نیازمند تخصیص اعتبار ویژه است.

  وی ادامه داد: با توجه به شیوع بیماری کرونا و به منظور حفظ سلامت جامعه عشایری زمان کوچ بهاره عشایر به تعویق افتاده و در این مدت هماهنگی لازم با وزارت بهداشت و درمان به منظور تهیه و تدوین دستورالعمل های بهداشتی انجام گرفته و اجرایی می شود.

  وی بیان کرد: بهبود وضعیت ایل راه ها از جمله مهمترین برنامه های اداره کل امور عشایر آذربایجان غربی است که با اهتمام ویژه ای آن را دنبال می کنیم.

  مدیرکل امور عشایری آذربایجان غربی گفت: ساماندهی این مسیرها می تواند در کمک به عشایر برای کوچ آسان تر به ییلاق و قشلاق و محرومیت زدایی از این قشر مؤثر باشد.

  ناجی با اشاره به اینکه ۱۵ هزار و ۵۹۹ خانوار عشایری در استان وجود دارد، بیان کرد: از این تعداد حدود ۶۰۰ خانوار به خارج از استان کوچ کرده اند و بقیه نیز در داخل استان و در شهرستان های چالدران، خوی، پلدشت، ماکو، مهاباد، سلماس و شاهین دژ ییلاق و قشلاق می کنند.

  وی با بیان اینکه بهبود معیشت خانوارهای عشایری دارای جایگاه خاصی در بخش کشاورزی است، افزود: هم اکنون ظرفیت های مطلوبی در بخش کشاورزی استان برای بهبود معیشت خانواده های عشایری وجود دارد.

  وی با اشاره به اینکه رسیدگی به مشکلات بهداشتی و تامین نیازهای آنان در مناطق ییلاقی عشایر در اولویت است، گفت: در این راستا بازدیدهای میدانی از مناطق ییلاقی غشایرنشین صورت می گیرد تا مشکلات شناسایی و برطرف شود.

  به گزارش خبرنگار ما، ۲ میلیون و ۶۷۰ هزار هکتار اراضی مرتعی در این استان وجود دارد که از این مقدار یک میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار با ۵۹ درصد تحت پوشش عشایر استان است؛ عشایر استان ۱۲ ایل و ۲۱ طایفه مستقل هستند و ۳۳۶ روستای آذربایجان غربی نیز ویژه عشایر است.