در حال بارگذاری ...
 • آغاز عملیات اجرایی احداث ۳۲ خانه امید روستایی در چابهار

  همزمان با فر ا رسیدن سالروز سوم خرداد، کلنگ آغاز عملیات اجرایی ساخت و نصب ۳۲ مجموعه، تحت عنوان خانه امید روستایی در روستاهای کم برخوردار چابهار، نگور دشتیاری و کنارک به زمین زده شد.

  به گزارش خبرنگار ما، در سالروز حماسه سوم خرداد، کلنگ آغاز عملیات اجرایی ساخت ۲۷ مجموعه روستایی و نصب ۵ کانکس جمعا ۳۲ مجموعه با زیربنای ۱۸۱۰ متر مربع ، تحت عنوان خانه امید روستایی در روستاهای کم برخوردار چابهار، نگور - دشتیاری و کنارک با اعتباری بالغ بر۸۰ میلیارد ریال به زمین زده شد.

  در مراسم آغاز ساخت این مجموعه ها که با مشارکت و حمایت مالی سازمان منطقه آزاد صنعتی و تجاری چابهار و بنیاد فرهنگی دکتر مجتهدی ( عام المنفعه) ساخته و بهره برداری می شود، رییس هیئت مدیره و مدیر عامل سازمان منطقه آزاد صنعتی - تجاری چابهار، معاون استاندار و فرماندار ویژه چابهار، آسعیدی، منتخب مردم شریف شهرستان های چابهار، نگور- دشتیاری، کنارک، نیکشهر و قصرقند در دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی، چاکرزهی، معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان، حامد کشیر نماینده بنیاد فرهنگی دکتر مجتهدی در منطقه و سایر مقامات محلی و مردم شریف روستای رمین حضور داشتند.

  در حاشیه این مراسم مهدی پور مدیر اجرایی این بنیاد فرهنگی عام المنفعه به خبرنگار فارس اظهار داشت: « طرح ساخت و مشارکت سازمان منطقه آزاد چابهار و بنیاد فرهنگی دکتر مجتهدی ( عام المنفعه) از اواخر بهمن ماه ۱۳۹۸ مطرح و توافقات اولیه صورت گرفت. در این مدت علی رغم مشکلات ناشی از کرونا ویروس جدید، مطالعات امکان سنجی و جانمایی خانه ها با مشارکت تمامی شوراهای اسلامی و دهیاران روستاهای مناطق هدف به دقت صورت گرفته و پس از تایید روسا و مدیران سازمان و بنیاد مقدمات انعقاد توافقنامه مشارکت و حمایت در ساخت و نیز اداره کامل آنها توسط بنیاد فرهنگی دکتر مجتهدی با همکاری صمیمانه نخبگان و دلسوزان هر منطقه به روش هیئت امنایی فرآهم شد.

  اعتبار مجموعه خانه های امید روستایی بالغ بر۸۰ میلیارد ریال و حداقل طی مدت ۲ سال ساخت و اداره و بهره برداری آنها در نظر گرفته شده است. این خانه ها در اندازه های ۴۰، ۶۰، ۸۰، ۱۰۰ و ۱۵۰ متری طراحی و ۸۰٪ آن با سازه مدرن و سریع الساخت LSF ضدزلزله توسط بنیاد فرهنگی دکتر مجتهدی و به پیمانکاری شرکت هوشمندسازه ساخته می شود. این مجموعه ها در ۲ دوره زمانی مهر ۱۳۹۹ و بهار ۱۴۰۰ به بهره برداری خواهد رسید. 

  اعتبار اولیه ساخت این خانه ها، بالغ بر ۴۰ میلیارد ریال و اعتبار مکمل برای تکمیل، تجهیز، بهره برداری و نیز توسعه آموزش ها و مهارت های ذهنی و اندیشه ای پیش بینی شده برای اهالی روستاهای هدف، در مرحله بعدی نیز ۴۰ میلیارد ریال است.

  مدیر اجرایی بنیاد فرهنگی دکتر مجتهدی همچنین افزود: از همه مدیران کل استانی در سیستان و بلوچستان تقاضا داریم جهت اجرایی شدن این اقدامات، تمامی مساعی و شرایط لازم را برای خادمان ملت و مملکت در بنیاد فرهنگی دکتر مجتهدی فرآهم آورند تا این مجموعه اقدامات در یک دوره کوتاه به یاری خداوند منان، برای سایر مناطق الگوی مناسبی تلقی شده و موجب ارتقاء و تعالی همه جانبه اهالی روستاهای هدف شود. 

  لازم به یادآوری است: بنیاد فرهنگی دکتر مجتهدی ( عام المنفعه) با حمایت فارغ التحصیلان دبیرستان ماندگار البرز، دانشگاه صنعتی شریف، دانشکده فنی دانشگاه تهران و لاهیجانی ها ( حوزه نفوذ و عملکرد دکتر محمدعلی مجتهدی گیلانی، رییس ۳۵ ساله دبیرستان ماندگار البرز تهران( ۱۳۲۳ – ۱۳۵۷) و بنیانگذار و نخستین رییس دانشگاه صنعتی شریف) از مهر ماه سال ۱۳۹۴ رسما آغاز بکار کرده و طی۳۰ ماه فعالیت اجرایی علاوه بر اقدامات یادشده بالا؛ با کمک نیکوکاران ارجمند ساخت ۳۵مین مدرسه در بخش بلوچستان واقع در شهرهای خاش، دلگان، ایرانشهر، سرباز، لاشار، نیکشهر، فنوج، چابهار و دشتیاری را در دست اقدام دارد که از این تعداد ۱۴ مدرسه به بهره برداری رسیده و در نظر دارد تا مهر ۹۹ باقیمانده مدارس در حال ساخت را نیز بطور کامل به بهره برداری رساند.