در حال بارگذاری ...
 • طرح های هادی ۲۴۹ روستای استان زنجان بازنگری شد

  مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان گفت: با توجه به اتمام افق ۱۰ ساله، طرح هادی برای ۲۴۹ روستا در سطح استان بازنگری شده است.

  رضا خواجه ای در گفت و گو با خبرنگار ما، با اشاره به اینکه تعداد روستاهای نیازمند تهیه طرح بازنگری تا پایان سال گذشته به ۱۹۳ روستا رسید، افزود: همه ساله بازنگری طرح هادی روستایی از محل اعتبارات ملی و تملک دارایی ها در دستور کار بنیاد مسکن استان قرار دارد.

  وی اضافه کرد: این طرح ها در زمینه بهسازی معابر روستایی، بازگشایی، برداشت موانع، زیرسازی، آسفالت، جدول گذاری، سنگ فرش، میدان سازی، فضای سبز، احداث پارک، پیاده روسازی و ساخت کانال هدایت سیلاب است.

  این مسؤول ادامه داد: بازنگری طرح هادی پس از اتمام دوره ۱۰ ساله طرح مصوب قبلی روستا انجام شده یا بر اساس ضرورت های مختلف قبل از ۱۰ سال مورد بازنگری قرار می گیرد، البته پیشنهادات طرح هادی قبلی روستا در ابعاد محیطی، جمعیتی، اجتماعی و اقتصادی و میزان تحقق پذیری آنها نیز باید بررسی و تحلیل و تایید شود.

  خواجه ای، هدف از اجرا و بازنگری طرح هادی روستایی را ایجاد زمینه توسعه و عمران روستاها با توجه به شرایط فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی، تامین عادلانه امکانات از طریق ایجاد تسهیلات اجتماعی، تولیدی و رفاهی، ساماندهی وضعیت فیزیکی روستا و ایجاد تسهیلات لازم جهت بهبود مسکن روستاییان و خدمات زیست محیطی برشمرد.

  وی با تاکید بر اینکه، در صورت تامین اعتبارات، بنیاد مسکن استان آمادگی لازم را برای تهیه، اجرا و بازنگری طرح هادی تمامی روستاهای استان را دارد، اظهار داشت: ساماندهی و اصلاح موجود، میزان و مکان گسترش آتی و نحوه استفاده از زمین برای عملکردهای مختلف در روستا، سه محور اصلی در طرح هادی روستا به شمار می رود.

  مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان  زنجان خاطرنشان کرد: هم اکنون تهیه و اجرای طرح هادی روستایی به عنوان سند توسعه روستایی توانسته به روستاها هویت بخشد و به عنوان یکی از پروژه های توسعه روستایی در بهبود وضعیت اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی به ویژه بخش فیزیکی و کالبدی تاثیر بسزایی داشته باشد.

  وی یادآوری کرد: میانگین اجرای طرح هادی روستایی در استان زنجان ۵۶.۳ درصد و در سطح کشور ۴۶.۲ درصد  است که در این زمینه استان زنجان بالاتر از میانگین کشوری قرار دارد.