در حال بارگذاری ...
 • 650 روستای خوزستان فاقد سیستم آبرسانی است

  قائم مقام شرکت آبفا استان خوزستان با بیان اینکه 25 درصد از روستاهای استان فاقد آب شرب پایدار هستند، گفت: در فاز دوم طرح آبرسانی غیزانیه به 198 میلیارد تومان اعتبارات نیاز داریم که تا کنون تامین نشده است.

  عادل حرباوی در گفت وگو با خبرنگار ما، در رابطه با  روستاهایی که در استان فاقد آب شرب پایدار هستند، اظهار کرد: در حال حاضر از 4 هزار روستای استان تعداد 650 روستا فاقد سیستم آبرسانی هستند که  جمعیت این روستاها بین 50 تا 60 هزار نفر است.

  وی با بیان اینکه جمعیت آب روستایی استان یک میلیون و 150 هزار نفر است، افزود: آبرسانی به  روستاهای فاقد آب شرب دارای تنش های آبی مانند غیزانیه هستند که آبرسانی به آن ها به وسیله تانکر انجام می شود.

  قائم مقام شرکت آبفا استان گفت:حدود 25 درصد از روستاهای استان که از سیستم آبرسانی برخوردارند ولی فاقد آب شرب پایدار هستند.

  حرباوی در رابطه با استانداردهای آب در روستاهای استان و فاصله آن با استانداردهای کشوری، عنوان کرد: مطلوبیت کیفی آب روستاها  طبق شاخص آزمایشگاه مرکزی بالای 94 درصد است.

  وی در توضیح اعتبارات ماده 180 و عدم اختصاص آن به استان خوزستان، گفت: این ماده شامل اعتبارات مختص مناطق کمتر توسعه یافته است که شامل خوزستان نمی شود چرا که شاخص بهرمندی استان در سالهای گذشته 98 درصد اعلام شده است.

  حرباوی افزود: این در حالی است که متوسط کشوری شاخص بهره مندی 72درصد است به همین دلیل استان هایی که بالاتر از این شاخص هستند اعتبارات ماده 180 شامل آن ها نمی شود.

  وی گفت: بنده معتقد هستم شاخص بهره مندی مناطق کمتر توسعه یافته ما پایین تر از متوسط کشوری است و باید اعتبارات مربوط به این شاخص به استان پرداخت شود که حداقل مساله آب شرب روستاها را بتوانیم حل کنیم.

  حرباوی بیان کرد: شاخص بهرمندی در خوزستان بر اساس آمار روستاهای داری سیستم آبرسانی استخراج شد که  به رقم 78 درصد رسیده  است در حالی که اگر شاخص روستاهای استان را به لحاظ فرسودگی خطوط انتقال آب  در نظر بگیریم این رقم بسیار پایین تر از رقم اعلام شده است که انتظار می رود در این رقم تجدید نظر شود.

  وی در رابطه با کمک شرکت های صنعتی بزرگ پیرامون روستاها در غالب مسئولیت اجتماعی، گفت: اخیراً شرکت نفت کمک هایی را به ما کرد اما به نسبت اعتباراتی که زیرساخت های روستاها به آن نیاز دارند کمک های شرکت نفت  قطره ای و ناچیز است و فقط شامل مناطقی مانند غیزانیه دشت آزادگان، هویزه و... که تاسیسات نفتی وجود دارند شده است.

  حرباوی با بیان اینکه اعتبارات مورد نیاز برای پروژه های نیمه تمام یک هزار و 500 میلیارد تومان است، عنوان کرد: شرکت نفت سالانه فقط 10 تا 12 میلیارد تومان کمک می کند که این رقم با رقم اعتبارات مورد نیاز ما قابل مقایسه نیست.

  وی افزود: در بخش غیزانیه 76 میلیارد تومان در فاز اول هزینه کردیم این در حالی است که شرکت نفت فقط 13 میلیارد تومان آن را پرداخت کرده است، 4.5 میلیارد آن از طرق صندوق توسعه ملی و مقداری از اعتبارات استانی تامین شده است.

  حرباوی بیان کرد: در فاز دوم طرح آبرسانی غیزانیه به  198 میلیارد تومان اعتبارات نیاز داریم که تا کنون تامین نشده است